Chrześcijańskie Artykuły. Dźwigał krzyż nas wszystkich.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Dźwigał krzyż nas wszystkich
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Dźwigał krzyż nas wszystkich




Ojciec Pio pragnÄ…Å‚ w peÅ‚ni zrealizować swoje powoÅ‚anie kapÅ‚aÅ„skie oraz zakonne i dlatego ze wszystkich siÅ‚ naÅ›ladowaÅ‚ Chrystusa w Jego miÅ‚oÅ›ci i pokorze. Jednak to sam Chrystus uczyniÅ‚ go żywym obrazem swojej miÅ‚oÅ›ci, udzielajÄ…c mu daru stygmatów. Przez pięćdziesiÄ…t lat ojciec Pio nosiÅ‚ na swoim ciele widzialne rany mÄ™ki i Å›mierci Chrystusa. Przez ten caÅ‚y czas stygmaty pozostaÅ‚y nienaruszone, byÅ‚y zawsze Å›wieże i krwawiÅ‚y, wydajÄ…c wspaniaÅ‚y zapach. W chwili Å›mierci caÅ‚kowicie zniknęły, nie pozostawiajÄ…c żadnych blizn.

Podczas spowiedzi swoich wychowanków, 5 sierpnia 1918 r., o. Pio nagle doznaÅ‚ mistycznej wizji. ZobaczyÅ‚ anioÅ‚a z ognistÄ… wÅ‚óczniÄ…, który jak pisze o. Pio „trzymaÅ‚ w rÄ™ku coÅ› na ksztaÅ‚t narzÄ™dzia podobnego do dÅ‚ugiej, żelaznej klingi zakoÅ„czonej dobrze wyostrzonym szpicem, który zdawaÅ‚ siÄ™ ziać ogniem. I tym rozpalonym narzÄ™dziem rzuciÅ‚ z caÅ‚ych siÅ‚ w mÄ… duszÄ™. Z wielkim trudem wydobyÅ‚em z siebie jÄ™k. ZdawaÅ‚o mi siÄ™, że umrÄ™... Nie potrafiÄ™ opisać moich cierpieÅ„ ... Od owego dnia zaczÄ…Å‚em nosić w sobie Å›miertelnÄ… ranÄ™. W samej gÅ‚Ä™bi duszy czujÄ™ otwartÄ… ranÄ™, źródÅ‚o mych ustawicznych cierpieÅ„”.

20 sierpnia 1918 r. o. Pio otrzymaÅ‚ widzialne stygmaty. ByÅ‚o to w piÄ…tek w godzinie, w której ukrzyżowano Chrystusa. Tak opisuje to niezwykÅ‚e wydarzenie: „siedziaÅ‚em na chórze po odprawieniu Mszy Å›w., kiedy ogarnÄ…Å‚ mnie jakiÅ› dziwny stan spoczynku, podobny do sÅ‚odkiego snu. Wszystkie moje wewnÄ™trzne i zewnÄ™trzne zmysÅ‚y, a także wÅ‚adze duszy pogrążyÅ‚y siÄ™ w nieopisanym ukojeniu. TrwajÄ…c w tym stanie zobaczyÅ‚em nagle obok siebie tajemniczÄ… postać, podobnÄ… do tej, którÄ… widziaÅ‚em już 5 sierpnia, różniÄ…cÄ… siÄ™ tylko tym, że miaÅ‚a rÄ™ce, stopy i bok broczÄ…ce krwiÄ…. DoznaÅ‚em uczuć, których nigdy nie zdoÅ‚am opisać. CzuÅ‚em, że umieram, i umarÅ‚bym, gdyby Pan nie podtrzymaÅ‚ koÅ‚aczÄ…cego siÄ™ w piersi serca. Kiedy tajemnicza postać zniknęła, zobaczyÅ‚em, że moje dÅ‚onie, stopy i bok sÄ… przebite, a z ran wypÅ‚ywa krew. ProszÄ™ sobie wyobrazić cierpienie, jakiego wówczas doznaÅ‚em i doznajÄ™ nieustannie każdego dnia. Rana serca krwawi obficie, zwÅ‚aszcza od czwartku wieczorem aż do soboty. BojÄ™ siÄ™, że umrÄ™ z upÅ‚ywu krwi, jeżeli Pan nie wysÅ‚ucha mych jÄ™ków i nie usunie mi tych ran”.

KrwawiÄ…cych ran nie udaÅ‚o siÄ™ o. Pio ukryć pomimo tego, że je obwiÄ…zywaÅ‚ chusteczkami. PrzeÅ‚ożony zażądaÅ‚, obejrzenia ich. Po oglÄ™dzinach napisaÅ‚ do generaÅ‚a zakonu, że sÄ… to autentyczne rany na wylot. W boku natomiast jest rozdarcie, z którego nieustannie wypÅ‚ywa krew.

Wiadomość o stygmatach szybko obiegÅ‚a ItaliÄ™ i caÅ‚y Å›wiat. Przez dwa lata, na polecenie prowincjaÅ‚a i generaÅ‚a kapucynów, stygmaty o. Pio byÅ‚y poddawane nieustannym i skrupulatnym badaniom lekarskim. Badania wykazywaÅ‚y, że te gÅ‚Ä™bokie i krwawiÄ…ce rany majÄ… przyczynÄ™, której nauka nie jest w stanie wyjaÅ›nić. Nie powstaÅ‚y przez uraz mechaniczny lub dziaÅ‚anie Å›rodków chemicznych. Rany miaÅ‚y gÅ‚adkie krawÄ™dzie, bez żadnej infekcji i w ogóle siÄ™ nie goiÅ‚y. W swojej relacji przesÅ‚anej do ÅšwiÄ™tego Oficjum prof. Romanelli napisaÅ‚, że z ran wypÅ‚ywa krew w takiej iloÅ›ci, że w normalnym przypadku groziÅ‚oby to caÅ‚kowitym wykrwawieniem. Rany nóg i rÄ…k sÄ… tak gÅ‚Ä™bokie, że można przez nie patrzeć na wylot. „Wykluczyć należy – pisze w swojej relacji profesor – iż etiologia ran ojca Pio jest pochodzenia naturalnego ... z punktu widzenia naukowego nie da siÄ™ wyjaÅ›nić ich powstania ... ani w ogóle zaklasyfikować, ze wzglÄ™du na ich charakter i przebieg kliniczny, jako zwykÅ‚ych ran chirurgicznych. MajÄ… one zupeÅ‚nie inne pochodzenie i przyczynÄ™. Ojciec Pio jest żywym cudem”.

Dr. Giorgio Festa w swojej relacji stwierdziÅ‚, że „rany ojca Pio oraz krwotoki, które z nich pochodzÄ…, majÄ… swe źródÅ‚o, którego nasza wiedza nie może wyjaÅ›nić... Krew, która wypÅ‚ywa z przeciÄ™tych żyÅ‚ w żywym organizmie nie posiada przyjemnego zapachu. Natomiast krew, która wypÅ‚ywa z ran o. Pio posiada subtelny i delikatny zapach. Zjawisko to zaprzecza wszelkim prawom naturalnym i naukowym, wykracza poza możliwoÅ›ci logicznego wytÅ‚umaczenia, a my uczciwie nie możemy zrobić nic innego jak tylko potwierdzić fakty”. Przez pięćdziesiÄ…t lat, aż do momentu Å›mierci, rany o. Pio krwawiÅ‚y i zachowywaÅ‚y ciÄ…gÅ‚Ä… Å›wieżość, nigdy nie wywoÅ‚ywaÅ‚y ropni, stanów martwiczych ani nie ulegaÅ‚y zmianom zwyrodnieniowym. Wszystkie te fakty pozostajÄ… dla nauki nierozwiÄ…zalnÄ… zagadkÄ…, bÄ™dÄ…cÄ… w caÅ‚kowitej sprzecznoÅ›ci z prawami natury. Na dodatek, w momencie Å›mierci o. Pio wszystkie rany w tajemniczy sposób zniknęły, nie zostawiajÄ…c żadnej blizny. ByÅ‚ to kolejny wielki cud.

Ojciec Pio czuÅ‚ siÄ™ bardzo upokorzony posiadaniem stygmatów i dlatego pisaÅ‚: „PodniosÄ™ mój gÅ‚os do Niego i nie przestanÄ™ Go bÅ‚agać, aż nie oddali ode mnie – nie udrÄ™ki, ani cierpienia, gdyż uważam to za niemożliwe – ale te zewnÄ™trzne znaki, które powodujÄ… chaos i sprawiajÄ… upokorzenia niemożliwe do opisania i do uniesienia”. Zbawiciel nie wysÅ‚uchaÅ‚ tej proÅ›by dlatego, że stygmaty o. Pio miaÅ‚y siÄ™ stać widzialnym znakiem dla wszystkich ludzi, do jakiego stopnia Bóg ukochaÅ‚ czÅ‚owieka. Chrystus uczyniÅ‚ widzialnymi swoje rany na ciele o. Pio, aby wszyscy ludzie mogli je oglÄ…dać i pobudzać swoje serca do wiÄ™kszej wiary i ufnoÅ›ci w Jego MiÅ‚osierdzie.

Pewien jezuita, rozmawiajÄ…c z o. Pio, wyraziÅ‚ zdumienie, że pomimo otrzymania tak wielkich duchowych darów nie utraciÅ‚ pokory. Ojciec Pio odpowiedziaÅ‚ z uÅ›miechem: „Wyobraź sobie, że ktoÅ› poprosiÅ‚ ciÄ™ o przewiezienie zÅ‚otego zegarka do naprawy w Mediolanie. Czyż nie zachowywaÅ‚byÅ› siÄ™ jak gÅ‚upiec, gdybyÅ› chwaliÅ‚ siÄ™ wÅ›ród przyjacióÅ‚, że jest on twojÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ…? Czyż nie byÅ‚byÅ› zÅ‚odziejem, gdybyÅ› zatrzymaÅ‚ go dla siebie?”

Ojciec Pio mówiÅ‚ o sobie, że „dźwiga krzyż za wszystkich”. Rany zadawaÅ‚y mu nieustanny ból. „Kiedy pozwalam sobie na trochÄ™ snu – mówiÅ‚, wskazujÄ…c na rany rÄ…k – ich ból wzmaga siÄ™ nie do wytrzymania”.

Jezus Chrystus w stygmatach o. Pio ukazaÅ‚ nam rany swojej mÄ™ki i Å›mierci krzyżowej, aby przypominać prawdÄ™ o swojej nieskoÅ„czonej miÅ‚oÅ›ci. To wÅ‚aÅ›nie On, Bóg-CzÅ‚owiek, „obarczyÅ‚ siÄ™ naszym cierpieniem, dźwigaÅ‚ nasze sÅ‚aboÅ›ci ... zostaÅ‚ przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy” (por. Iz 53, 4-5). To sam Bóg w czÅ‚owieczeÅ„stwie Jezusa bierze na siebie grzechy nas wszystkich i doÅ›wiadcza, jak strasznym cierpieniem jest grzech, po to, aby go zgÅ‚adzić, pokonać szatana i dać szansÄ™ zbawienia wszystkim ludziom. Od momentu mÄ™ki, Å›mierci i zmartwychwstania Chrystusa, każde ludzkie cierpienie, przeżywane w jednoÅ›ci z Chrystusem, staje siÄ™ drogÄ… zbawienia, uczestnictwem w tym cierpieniu, poprzez które Chrystus dokonaÅ‚ odkupienia Å›wiata.

Ojciec Pio uczestniczyÅ‚ w zbawczym cierpieniu Zbawiciela w sposób wyjÄ…tkowy. PrzeżywaÅ‚ na wÅ‚asnym ciele wszystkie etapy mÄ™ki i agonii Jezusa. Szczególnie doÅ›wiadczaÅ‚ tego podczas każdej Mszy Å›w., która jest uobecnieniem tajemnicy mÄ™ki, Å›mierci i zmartwychwstania Chrystusa. W czasie codziennej Mszy Å›w. o. Pio doÅ›wiadczaÅ‚ gÅ‚Ä™bokiego zjednoczenia z Jezusem ukrzyżowanym, cierpiÄ…cym z powodu ludzkich grzechów niedowiarstwa i niewdziÄ™cznoÅ›ci. ZwierzyÅ‚ siÄ™, że w czasie sprawowania Eucharystii cierpi „od poczÄ…tku do koÅ„ca w sposób narastajÄ…cy. Najbardziej od konsekracji do komunii”. Ojciec Pio wspóÅ‚cierpiaÅ‚ z Chrystusem, zjednoczony z Nim w miÅ‚oÅ›ci zdolnej do najwiÄ™kszej ofiary z siebie, ale miÅ‚oÅ›ci wzgardzonej i odrzucanej przez wielu ludzi. Ojciec Pio spisaÅ‚ sÅ‚owa skargi Jezusa, które usÅ‚yszaÅ‚ podczas jednej z wizji: „Z jakÄ… niewdziÄ™cznoÅ›ciÄ… ludzie odpowiadajÄ… na MojÄ… miÅ‚ość! ByÅ‚bym mniej obrażany przez nich, gdybym mniej kochaÅ‚. Mój Ojciec nie może wiÄ™cej ich znosić. Ludzie rozleniwieni, nie zadajÄ… sobie żadnego trudu, aby zwyciężyć pokusy, co wiÄ™cej: znajdujÄ… przyjemność w swych grzechach. Moje najbardziej ukochane dusze, gdy poddawane sÄ… próbom, naÅ›ladujÄ… Mnie coraz mniej gorliwie; najsÅ‚absze z nich ulegajÄ… strachowi i beznadziejnoÅ›ci, a te najgorÄ™tsze stopniowo stygnÄ…. Zapomniano o moim Sercu, kto przejmuje siÄ™ MojÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ…? Dla wielu ludzi moje koÅ›cioÅ‚y staÅ‚y siÄ™ teatrem rozrywek. Nawet od moich wspóÅ‚pracowników, których darzyÅ‚em szczególnym umiÅ‚owaniem i strzegÅ‚em jak źrenicy oka; nawet od tych, którzy powinni podzielać gorycz mojego Serca i pomagać w odkupieniu dusz, doznajÄ™ – kto w to uwierzy?! – niewdziÄ™cznoÅ›ci i zapomnienia. SpoglÄ…dam, mój synu, na wielu z nich (tu Jezus zapÅ‚akaÅ‚), którzy z ohydnÄ… hipokryzjÄ… zdradzajÄ… Mnie przez Å›wiÄ™tokradzkie komunie, poniewierajÄ…c Å‚askami i natchnieniami, których udzielam im nieustannie”.

Ojciec Pio jednoczyÅ‚ swoje cierpienia z cierpieniami Chrystusa w intencji najbardziej zatwardziaÅ‚ych grzeszników. PisaÅ‚: „Jak bardzo rozdziera mi serce widok biednych grzeszników ... ci nieszczęśnicy stracili nawet zdolność zastanowienia siÄ™ nad tym, jaka kara czeka ich w wiecznoÅ›ci. Jezus nie przestaje ich przywoÅ‚ywać do siebie, lecz oni udajÄ…, że nic nie sÅ‚yszÄ…; uciekajÄ… od Niego, nie zdajÄ… sobie sprawy, że na wÅ‚asnÄ… zgubÄ™. Jaki jest sposób, aby ci <nieżyjÄ…cy> powrócili do życia?”

Jest tylko jeden sposób: kochać ich takÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ…, jakÄ… kocha ich Jezus, a wiÄ™c wziąć na siebie cierpienia spowodowane przez ich grzechy, doÅ›wiadczyć samemu krzywdy, jakÄ… wyrzÄ…dzili Bogu przez obojÄ™tność, odrzucenie i wrogość wobec Jego miÅ‚oÅ›ci. I w tym doÅ›wiadczeniu cierpienia wynagradzać i zadośćuczynić Bogu za straszliwÄ… krzywdÄ™ i ból odrzucenia Jego miÅ‚oÅ›ci. Ojciec Pio przez caÅ‚e swoje kapÅ‚aÅ„skie życie nieustannie ofiarowaÅ‚ siebie i swoje cierpienia Bogu za zbawienie grzeszników. W dniu Å›wiÄ™ceÅ„ kapÅ‚aÅ„skich postanowiÅ‚, że „bÄ™dzie Å›wiÄ™tym kapÅ‚anem i doskonaÅ‚Ä… ofiarÄ…”. Tak pisaÅ‚ do swojego kierownika duchowego w 1910 r.: „Od dÅ‚uższego czasu czujÄ™ w sobie potrzebÄ™ poÅ›wiÄ™cenia siÄ™ Panu, jako ofiara za biednych grzeszników i za dusze czyśćcowe. To pragnienie wzrastaÅ‚o ciÄ…gle w moim sercu, tak iż teraz staÅ‚o siÄ™, mógÅ‚bym powiedzieć, silnÄ… pasjÄ…. UczyniÅ‚em wiele razy tÄ™ ofertÄ™ Panu, proszÄ…c Go, aby zechciaÅ‚ zesÅ‚ać na mnie inne kary przygotowane dla grzeszników i dusz czyśćcowych, nawet zwiÄ™kszajÄ…c je stokrotnie wobec mnie, oby tylko nawróciÅ‚ i zbawiÅ‚ grzeszników oraz przyjÄ…Å‚ szybko do nieba dusze czyśćcowe”.

ObjawiajÄ…c siÄ™ o. Pio (w 1913 r.) Pan Jezus prosiÅ‚: „Synu mój, potrzebujÄ™ ofiar, aby zniwelować sÅ‚uszny i Boski gniew mojego Ojca; odnów poÅ›wiÄ™cenie siÄ™ siebie w caÅ‚oÅ›ci dla Mnie i zrób to bez żadnych zastrzeżeÅ„”.

W ciÄ…gu caÅ‚ego swojego życia o. Pio kilka razy dziennie ponawiaÅ‚ akt oddania siebie Bogu w ofierze. JednoczÄ…c siÄ™ w cierpieniu z Chrystusem o. Pio przemieniaÅ‚ swoje cierpienie w chwaÅ‚Ä™ i radosne dziÄ™kczynienie Bogu. PisaÅ‚: „CieszÄ™ siÄ™ jak nigdy z cierpienia i gdybym sÅ‚uchaÅ‚ tylko gÅ‚osu serca, prosiÅ‚bym Jezusa, aby obdarzyÅ‚ mnie wszystkimi zmartwieniami ludzi; ale tego nie zrobiÄ™, gdyż bojÄ™ siÄ™, żeby nie być zbytnim egoistÄ…, pragnÄ…c dla siebie najlepszej części: bólu. On przychodzi żebrać cierpienia, Å‚zy ... potrzebuje ich dla dusz.... StaÅ‚em siÄ™ godny, aby cierpieć z Jezusem i tak, jak Jezus. Tak, ja kocham krzyż, tylko krzyż; kocham, ponieważ widzÄ™ go zawsze na barkach Jezusa. Teraz już Jezus widzi dobrze, że caÅ‚e moje życie, caÅ‚e moje serce jest poÅ›wiÄ™cone Jemu i Jego cierpieniom. Jestem ukrzyżowany z miÅ‚oÅ›ci”.

W dniu Å›wiÄ™ceÅ„ kapÅ‚aÅ„skich o. Pio wyÅ›piewaÅ‚ cudownÄ… pieśń miÅ‚oÅ›ci, która streszcza caÅ‚e jego ziemskie życie: „Jezu, moje tchnienie i moje życie, dzisiaj, kiedy drżąc podnoszÄ™ CiÄ™ w tajemnicy miÅ‚oÅ›ci, razem z TobÄ… bÄ™dÄ™ dla Å›wiata DrogÄ…, PrawdÄ… i Å»yciem, a dla Ciebie Å›wiÄ™tym kapÅ‚anem, doskonaÅ‚Ä… ofiarÄ…” (10 sierpnia 1910 r.).

DzielÄ…c siÄ™ wÅ‚asnym doÅ›wiadczeniem pisaÅ‚: „Nie potrafimy nawet zrozumieć, jak wielkÄ… ulgÄ™ przynosimy Jezusowi, gdy z miÅ‚oÅ›ci do Niego nie domagamy siÄ™ jakichkolwiek pociech, aby tym bardziej uczestniczyć w Jego cierpieniu... NajpiÄ™kniejszy akt wiary wypÅ‚ywa z naszych serc w czasie nocy poÅ›wiÄ™ceÅ„, cierpieÅ„ i najwiÄ™kszych wysiÅ‚ków w czynieniu dobra; rozdziera on jak bÅ‚yskawica ciemnoÅ›ci twojej duszy i porywa ciÄ™ poprzez burzÄ™ do serca Boga ... JeÅ›li miÅ‚ość nie karmi, nie wzmacnia siÄ™ Krzyżem, jest tylko sÅ‚omianym zapaÅ‚em, a nie prawdziwÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ…”.

(Red)
 

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map