Chrześcijańskie Artykuły. Nie namalowany ludzką ręką.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Nie namalowany ludzką ręką
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Nie namalowany ludzką ręką




Podobnie jak poÅ›miertne odbicie ciaÅ‚a Jezusa na CaÅ‚unie TuryÅ„skim, cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe jest dla wspóÅ‚czesnej nauki niewytÅ‚umaczalnÄ… zagadkÄ…. Kroniki mówiÄ…, że podczas objawieÅ„ w 1531 r. Matka Boża zostawiÅ‚a swoje odbicie na tilmie Indianina Juana Diego.

Tilma jest wierzchnim odzieniem Indian, rodzajem obszernego pÅ‚aszcza utkanego z grubych i szorstkich wÅ‚ókien agawy (kaktusa ayate). Kolorem przypomina surowe pÅ‚ótno lniane. MateriaÅ‚ utkany z tych wÅ‚ókien po 20 latach ulega caÅ‚kowitemu rozpadowi, a z powodu szorstkiej i nierównej powierzchni oraz rzadkich splotów absolutnie nie udaÅ‚oby siÄ™ na nim namalować żadnego obrazu. Naukowe badania pÅ‚ótna, na którym znajduje siÄ™ obraz Matki Bożej z Guadalupe, przeprowadzone w 1976 r. potwierdziÅ‚y, że jest to materiaÅ‚ utkany z wÅ‚ókien agawy. Fakt, że na tej „kaktusowej” tkaninie znajduje siÄ™ obraz, który jest prawdziwym arcydzieÅ‚em, i że sama tkanina przetrwaÅ‚a w idealnym stanie przez 470 lat, nie wykazujÄ…c choćby najmniejszych znaków rozpadu, zdumiewa wszystkich, a szczególnie Å›wiat nauki.

ZadziwiajÄ…ca jest ciÄ…gÅ‚a Å›wieżość barw tego niesamowitego obrazu oraz brak na nim zanieczyszczeÅ„ pomimo faktu, że przez ponad 100 lat wisiaÅ‚ nie zabezpieczony żadnym szkÅ‚em, wystawiony na bezpoÅ›rednie dziaÅ‚anie różnych destruktywnych czynników, miÄ™dzy innymi dymu kadzideÅ‚, palonych perfum, sadzy i spalajÄ…cego siÄ™ wosku z niezliczonych wotywnych Å›wiec. SÅ‚ynny meksykaÅ„ski malarz Miguel Cabrera pisze, że w 1753 r. widziaÅ‚, jak przez dwie godziny, okoÅ‚o 500 razy, pielgrzymi dotykali obrazu różnego rodzaju przedmiotami, które mieli ze sobÄ…. Każdy inny obraz, który by siÄ™ znajdowaÅ‚ w podobnych warunkach, szybko ulegÅ‚by zniszczeniu, zaczernieniu i staÅ‚by siÄ™ nierozpoznawalny. Natomiast obraz z Guadalupe nie jest w ogóle zniszczony. Badania naukowe wykazaÅ‚y, że z niewyjaÅ›nionych przyczyn materiaÅ‚, na którym odbity jest obraz Matki Bożej, w ogóle nie przyjmuje kurzu, odpycha insekty, bakterie i grzyby.

Profesor Philip Callahan z Uniwersytetu na Florydzie, który badaÅ‚ obraz z Guadalupe w 1979 r., w swoim raporcie napisaÅ‚, że z jednej palÄ…cej siÄ™ wotywnej Å›wiecy jest emitowanych ponad 600 mikrowatów. W zamkniÄ™tym pomieszczeniu przysetkach palÄ…cych siÄ™ Å›wiec i tysiÄ…cach pielgrzymów powstaje tak wielkie zanieczyszczenie, że w krótkim czasie powinno nastÄ…pić caÅ‚kowite wyblakniÄ™cie kolorów i zniszczenie samego obrazu. ÅšwiÄ™ty obraz Matki Bożej z Guadalupe wydaje siÄ™ jednak caÅ‚kowicie uodporniony na wszelkiego rodzaju niszczÄ…ce oddziaÅ‚ywania.

Fakt doskonaÅ‚ego zachowania pÅ‚ótna oraz delikatnych kolorów, w caÅ‚ym ich bogactwie i Å›wieżoÅ›ci, wprawia w prawdziwe zdumienie wszystkich ekspertów i znawców sztuki. Wielu sceptyków i racjonalistów w konfrontacji z faktami, które odkryli, badajÄ…c Å›wiÄ™ty obraz, odrzuciÅ‚o swój sceptycyzm i niewiarÄ™, klÄ™kajÄ…c przed tajemnicÄ… niewidzialnego Boga. I tak na przykÅ‚ad sÅ‚ynny meksykaÅ„ski architekt Ramirez Vasguez, któremu w 1975 r. powierzono zaprojektowanie nowej bazyliki w Guadalupe, otrzymaÅ‚ pozwolenie na dokÅ‚adne zbadanie obrazu Matki Bożej. Wyniki tych badaÅ„ byÅ‚y dla niego tak wielkim intelektualnym i duchowym wstrzÄ…sem, że porzuciÅ‚ swój agnostycyzm i staÅ‚ siÄ™ gorliwym katolikiem.

O nadprzyrodzonym pochodzeniu obrazu Matki Bożej z Guadalupe Å›wiadczy również jego cudowne zachowanie przed zniszczeniem podczas różnych nieszczęśliwych okolicznoÅ›ci i wypadków w ciÄ…gu jego wielowiekowej historii. I tak na przykÅ‚ad: w 1791 r. robotnikowi czyszczÄ…cemu srebrnÄ… ramÄ™ przypadkowo wylaÅ‚a siÄ™ na powierzchniÄ™ obrazu caÅ‚a butelka kwasu azotowego. Ku wielkiemu zdziwieniu i ogromnej radoÅ›ci pracownika wylany kwas nie zostawiÅ‚ najmniejszego Å›ladu. Podczas krwawych przeÅ›ladowaÅ„ KoÅ›cioÅ‚a w latach 20. ubiegÅ‚ego wieku, za rzÄ…dów Plutarco Callesa, za sprawowanie posÅ‚ugi kapÅ‚aÅ„skiej tysiÄ…ce księży skazano na karÄ™ Å›mierci. Ateistyczno-masoÅ„ski reżim zamknÄ…Å‚ wszystkie koÅ›cioÅ‚y w Meksyku, nie odważyÅ‚ siÄ™ jednak zamknąć Bazyliki w Guadalupe. Wrogowie KoÅ›cioÅ‚a uciekli siÄ™ jednak do diabolicznego planu zniszczenia obrazu Matki Bożej i zabicia wiÄ™kszoÅ›ci hierarchów. 14 listopada 1921 r. agenci rzÄ…dowi ukryli w wazonie na kwiaty bardzo silnÄ… bombÄ™ zegarowÄ… i podÅ‚ożyli pod cudownym obrazem. Bomba wybuchÅ‚a o godz. 10.30 w czasie odprawiania pontyfikalnej Mszy Å›w. Potężny wybuch wstrzÄ…snÄ…Å‚ caÅ‚Ä… BazylikÄ…, niszczÄ…c posadzkÄ™, marmurowy oÅ‚tarz i witraże w oknach, cudem nikt nie zostaÅ‚ zabity, tylko niektórzy odnieÅ›li lekkie rany. Kiedy po wybuchu opadÅ‚ kurz, okazaÅ‚o siÄ™, że obraz jest nienaruszony, przed zniszczeniem uchroniÅ‚ go duży metalowy krucyfiks, który wygiÄ…Å‚ siÄ™ na skutek eksplozji.

W ciÄ…gu wielowiekowej historii obraz z Guadalupe wielokrotnie poddawano bardzo szczegóÅ‚owym badaniom. Różni naukowcy i eksperci w dziedzinie malarstwa chcieli stwierdzić, czy rzeczywiÅ›cie jest możliwe wytÅ‚umaczenie jego powstania na drodze naturalnej. Wszystkie badania wykonywane za pomocÄ… mikroskopów, promieniowania podczerwieniÄ… i innych najnowoczeÅ›niejszych metod wskazujÄ…, że obraz nie zostaÅ‚ namalowany ludzkÄ… rÄ™kÄ….

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, niemiecki profesor Richard Kuhn z Heidelbergu, w 1936 r. poddaÅ‚ bardzo szczegóÅ‚owym badaniom wÅ‚ókna wziÄ™te z materiaÅ‚u, na którym znajduje siÄ™ obraz Matki Bożej z Guadalupe. Naukowiec ten stwierdziÅ‚, że barwniki, które zostaÅ‚y użyte do wyrażenia kolorów na obrazie, w ogóle nie sÄ… znane nauce. Nie sÄ… pochodzenia ani zwierzÄ™cego, ani roÅ›linnego, ani mineralnego. Użycie syntetycznych kolorów zostaÅ‚o również wykluczone. Badania mikroskopowe obrazu w 1946 r. wykazaÅ‚y że w ogóle nie ma na nim Å›ladów pÄ™dzla, wstÄ™pnego szkicu czy podpisu artysty. To samo potwierdziÅ‚y badania w 1954 r. i 1966 r. innej grupy naukowców pod przewodnictwem prof. F. Camps Ribera. Znawcy problematyki sÄ… zgodni, że obraz Matki Bożej z Guadalupe jest dzieÅ‚em, którego nie byÅ‚by w stanie namalować żaden nawet najgenialniejszy malarz.

Już w 1929 r. profesjonalny fotograf Alfonso Gonzales, po wielokrotnym powiÄ™kszeniu twarzy Matki Bożej odkryÅ‚, że w Jej oczach widać wyraźnie odbitÄ… twarz czÅ‚owieka z brodÄ…. To odkrycie sprowokowaÅ‚o caÅ‚Ä… seriÄ™ szczegóÅ‚owych badaÅ„ oczu Matki Bożej, przeprowadzonych w latach 50., 60., 70. i 80. XX wieku. Wszyscy badacze sÄ… zgodni, że oczy Maryi wyglÄ…dajÄ… jak oczy żywej osoby i posiadajÄ… nadzwyczajnÄ… gÅ‚Ä™biÄ™. Widoczne jest w nich zjawisko refleksu, wystÄ™pujÄ…ce tylko u żywych ludzi, którego nie można odtworzyć przy pomocy nawet najdoskonalszych technik malarskich. Naukowcy dokonali powiÄ™kszeÅ„ oczu Maryi aż 2500 razy. PozwoliÅ‚o to im odkryć w oczach Matki Bożej odbicie postaci 12 osób. ZostaÅ‚a utrwalona w nich scena spotkania Juana Diego z arcybiskupem ZumarragÄ… i osobami mu towarzyszÄ…cymi, w czasie którego dokonaÅ‚ siÄ™ cud powstania wizerunku Niepokalanej na tilmie Indianina. Odbicie tej sceny w oczach Maryi jest tak perfekcyjne, że widać nawet takie szczegóÅ‚y, jak np. Å‚zy wzruszenia, kolczyki, sznurowadÅ‚a indiaÅ„skich sandaÅ‚ów, Å‚ysego czÅ‚owieka z biaÅ‚Ä… brodÄ…, Indianina z orlim nosem, brodÄ… i wÄ…sami przylegajÄ…cymi do policzków itd. Ta precyzyjna doskonaÅ‚ość mikroskopijnego obrazu wyklucza możliwość namalowania go przez czÅ‚owieka. Naukowcy sÄ… zgodni, że podobnego zjawiska nigdy nie udaÅ‚o siÄ™ zaobserwować na żadnym obrazie ani fotografii. Badania te przeprowadzili najwybitniejsi naukowcy w dziedzinie optyki i okulistyki: prof. Charles Wahling, prof. Francis T. Avignone, prof. H.G. Noyes z Columbia University, New York, Edward Gebhardt – telewizyjny inżynier i fotograf z National Broadcasting Company, prof. Alexander Wahling – chirurg oczu, prof. Italo Mannelli z Uniwersytetu w Pizie i inni.

SzczegóÅ‚owe badania obrazu Matki Bożej z Guadalupe wskazujÄ… na tajemnicze źródÅ‚o jego pochodzenia, niedostÄ™pne wszelkim naukowym dociekaniom. Tylko wiara może nam powiedzieć, że jedynym autorem tego obrazu jest sam Pan Bóg. Obraz Niepokalanej Dziewicy z Guadalupe jest znakiem wzywajÄ…cym wszystkich ludzi do nawrócenia, aby każdego dnia przez modlitwÄ™ i pracÄ™, podejmowali trud życia wedÅ‚ug wymagaÅ„ Ewangelii. PatrzÄ…c na cudowny obraz z Guadalupe, namacalnie doÅ›wiadczamy macierzyÅ„skiej miÅ‚oÅ›ci Matki Zbawiciela i naszej Matki, zatroskanej o wieczne zbawienie wszystkich swoich dzieci. To wÅ‚aÅ›nie Ona pragnie rozbudzić w nas wiarÄ™ i dlatego daje nam nadzwyczajne znaki, abyÅ›my zrozumieli, że szczęście prawdziwe jest tylko w Bogu.

Red.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map