Chrześcijańskie Artykuły. Upadek barbarzyńskiej religii Azteków.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Upadek barbarzyńskiej religii Azteków
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Upadek barbarzyńskiej religii Azteków




Sanktuarium Matki Bożej Guadalupe znajduje siÄ™ w Mexico City. Jest to potężna metropolia liczÄ…ca 20 milionów mieszkaÅ„ców. Ogromne miasto zostaÅ‚o zbudowane na obszarze wysokogórskiej doliny (2240 m n.p.m.), otoczone jest szczytami gór o wysokoÅ›ci blisko 6000 m n.p.m. ZnajdowaÅ‚y siÄ™ tam trzy ogromne jeziora z licznymi wyspami.

Aztekowie osiedlili siÄ™ w tej dolinie i w pierwszej poÅ‚owie XIV w. na wyspie, w pobliżu zachodniego brzegu jeziora Texcoco, zaÅ‚ożyli swojÄ… stolicÄ™ o nazwie Tenochtitlan. To miasto-paÅ„stwo bardzo szybko siÄ™ rozwijaÅ‚o, ponieważ jego mieszkaÅ„cy z wielkim okrucieÅ„stwem i bezwzglÄ™dnoÅ›ciÄ… podbijali inne plemiona. W ten sposób Aztekowie stawali siÄ™ jedynymi wÅ‚adcami w caÅ‚ym rejonie, budujÄ…c swoje potężne paÅ„stwo i cywilizacjÄ™ na „krwi” dziesiÄ…tków tysiÄ™cy ludzi.

Ocenia siÄ™, że kiedy w 1519 r. wojska hiszpaÅ„skie pod wodzÄ… Hernando Cortesa zdobywaÅ‚y Meksyk, w 38 prowincjach tego kraju mieszkaÅ‚o okoÅ‚o 10 milionów Indian. Sama stolica Tenochtitlan (dziÅ› Mexico City) liczyÅ‚a 200 tysiÄ™cy mieszkaÅ„ców. Hiszpanie byli zachwyceni jego widokiem. Aztekowie stworzyli wysokÄ… cywilizacjÄ™, ale w niektórych dziedzinach wiedzy byli zacofani. Nie znali koÅ‚a, praw fizyki, sklepieÅ„ Å‚ukowych. PanowaÅ‚ wÅ›ród nich prawdziwy kult astrologii, magii oraz różnego rodzaju przesÄ…dów, w czym specjalizowaÅ‚a siÄ™ i przewodziÅ‚a kasta kapÅ‚anów zawodowo praktykujÄ…cych magiÄ™. To wÅ‚aÅ›nie ci kapÅ‚ani-magowie stworzyli jednÄ… z najbardziej przerażajÄ…cych i barbarzyÅ„skich religii, w której w sposób oczywisty dziaÅ‚aÅ‚y diabelskie moce. Aztekowie starali siÄ™ zjednać przychylność wielu bogów i bogiÅ„, którymi dla nich byÅ‚y siÅ‚y natury: sÅ‚oÅ„ce, księżyc, deszcz, wiatr, ogieÅ„ itd. Wybudowali setki kompleksów Å›wiÄ…tynnych – piramid, gdzie nieustannie skÅ‚adali ofiary z ludzi. Wierzyli, że tylko w ten sposób zapewniÄ… sobie deszcz, codzienny wschód sÅ‚oÅ„ca, uniknÄ… zarazy, gÅ‚odu oraz innych nieszczęść. Aztekowie uważali siebie za „ludzi sÅ‚oÅ„ca”, czyli naród wybrany przez nienasyconego boga Huizilopochtli. Czuli siÄ™ zmuszeni skÅ‚adać bogom pokarm z ludzkiej krwi. Ofiarami byli najczęściej niewolnicy albo jeÅ„cy wojenni. W samym centrum miasta Tenochtitlan w 1487 r. skoÅ„czono budowÄ™ gÅ‚ównej Å›wiÄ…tyni, w ksztaÅ‚cie podwójnej piramidy, poÅ›wiÄ™conej bożkowi Huizilopochtli i bożkowi deszczu Tlalocowi. W czasie jej otwarcia, w ciÄ…gu zaledwie czterech dni zamordowano w rytualnej ofierze okoÅ‚o 20 tysiÄ™cy jeÅ„ców. DÅ‚ugowÅ‚osi kapÅ‚ani przy pomocy kamiennego noża rozcinali pierÅ› żyjÄ…cej ofierze i wyrywali bijÄ…ce serce, aby wznieść je ku sÅ‚oÅ„cu w geÅ›cie ofiary i przebÅ‚agania. ZachowaÅ‚a siÄ™ aztecka ikonografia przedstawiajÄ…ca ten makabryczny rytuaÅ‚. Ponieważ azteckie bóstwa domagaÅ‚y siÄ™ tysiÄ™cy ofiar, wynaleziono tak zwane wojny kwietne, czyli Å‚apanie ludzi z innych plemion, aby można byÅ‚o każdego miesiÄ…ca skÅ‚adać ich w ofierze dla najważniejszego boga, którym byÅ‚ „pierzasty wąż”.

Aztekowie stosowali jeszcze bardziej makabryczne sposoby składania ofiar z ludzi. W książce M. Meyera i W. Shermana The Course of Mexican

History czytamy, że na poczÄ…tku XIV w. Aztekowie walczyli jako najemnicy Coxcoxa, wÅ‚adcy miasta Culhuacanu, które leżaÅ‚o na poÅ‚udniowym brzegu jeziora. Kiedy zdobyli pobliskie miasto Xochimilco, przesÅ‚ali Coxcoxowi jako dowód zwyciÄ™stwa 8 tysiÄ™cy ludzkich uszu. Coxcox zgodziÅ‚ siÄ™ na to, aby z jego córki uczynili azteckÄ… boginiÄ™. Bez wiedzy ojca księżniczkÄ™ żywcem obdarto ze skóry i zÅ‚ożono w ofierze. Później Aztekowie zaprosili Coxcoxa na ucztÄ™ wydanÄ… ku jego czci. Ku swojemu przerażeniu zauważyÅ‚, że jeden z tancerzy, który miaÅ‚ go zabawiać, jest „ubrany” w skórÄ™ jego córki. Coxcox wpadÅ‚ w gniew, zebraÅ‚ armiÄ™ i rozproszyÅ‚ barbarzyÅ„ców. Aztekowie bardzo czÄ™sto stosowali praktykÄ™ zdzierania żywcem skóry w czasie skÅ‚adania ofiar z ludzi bożkowi Xipe Totek. Szczytem rytualnego barbarzyÅ„stwa Azteków byÅ‚ kanibalizm. Spożywali ciaÅ‚a ofiar i uważali to za boski rytuaÅ‚ i najwiÄ™ksze, prawdziwie królewskie wyróżnienie. W 1519 r. król Azteków Montezuma w geÅ›cie szczególnej goÅ›cinnoÅ›ci wobec Corteza i Hiszpanów poczÄ™stowaÅ‚ ich podczas przyjÄ™cia daniem z ludzkich serc.

Aztecki rytuaÅ‚ wymagaÅ‚, by dla wiÄ™kszej satysfakcji bogów zadawano ofiarom jak najwiÄ™ksze cierpienia. W czasie suszy bożkowi deszczu Tlalocowi skÅ‚adano ofiary z dzieci. Przed uÅ›mierceniem wyrywano im paznokcie, aby wylaÅ‚y jak najwiÄ™cej Å‚ez, bo tylko dziÄ™ki Å‚zom bożek mógÅ‚ zesÅ‚ać upragniony deszcz.

BarbarzyÅ„ska religia i cywilizacja Azteków zostaÅ‚y zniszczone w latach 1519-1520 przez garstkÄ™ hiszpaÅ„skich rycerzy, 550 ludzi i 16 koni, którymi dowodziÅ‚ kapitan Hernan Cortes. Hiszpanie wylÄ…dowali na póÅ‚wyspie Jukatan i szli wzdÅ‚uż wybrzeża. Plemiona indiaÅ„skie, które miaÅ‚y już dosyć krwawego terroru i panowania Azteków, doÅ‚Ä…czaÅ‚y siÄ™ do Hiszpanów, aby razem zdobywać azteckÄ… stolicÄ™ Tenochtitlan. Wieść o zbliżajÄ…cych siÄ™ wojskach biaÅ‚ych ludzi na koniach wprawiÅ‚a w przerażenie przesÄ…dnych Azteków, a szczególnie ich króla Montezuma, który wierzyÅ‚ przepowiedniom mówiÄ…cym, że w 1519 r. powróci legendarny król-bóg. Cortes wkroczyÅ‚ do Tenochtitlanu 8 listopada 1519 r. i zostaÅ‚ przywitany przez króla jako oczekiwany bóg. Hiszpanów zakwaterowano w najpiÄ™kniejszych paÅ‚acach. Po szeÅ›ciu miesiÄ…cach pobytu w mieÅ›cie Cortes zostawiÅ‚ 140 swoich żoÅ‚nierzy, a z pozostaÅ‚ymi wyruszyÅ‚ na wybrzeże Veracruz, aby rozprawić siÄ™ ze zbuntowanymi wojskami Narvaeza. Cortes rozgromiÅ‚ przeciwnika, a pokonani żoÅ‚nierze ochoczo zasilili jego oddziaÅ‚y. Tymczasem w Tenochtitlanie Aztekowie wzniecili powstanie przeciwko Hiszpanom. Kiedy Cortes dotarÅ‚ do stolicy, trwaÅ‚a tam zaciÄ™ta walka. 30 czerwca 1520 r. pod osÅ‚onÄ… nocy Hiszpanie zaczÄ™li siÄ™ wycofywać z miasta. Tylko części wojska udaÅ‚o siÄ™ ujść z życiem, pozostali albo zginÄ™li w walkach, albo zostali zÅ‚ożeni w ofierze bożkom w azteckich Å›wiÄ…tyniach. Po przegranej walce Cortes przegrupowaÅ‚ swoje oddziaÅ‚y i wzmocniony przez okoÅ‚o 100 tysiÄ™cy sprzymierzonych Indian w maju 1521 r. przypuÅ›ciÅ‚ szturm na stolicÄ™ azteckiego paÅ„stwa. Po ciężkich walkach Tenochtitlan zostaÅ‚o zdobyte 13 sierpnia 1521 r. JednÄ… z pierwszych decyzji konkwistadorów byÅ‚o zniszczenie makabrycznych Å›wiÄ…tyÅ„ azteckich bóstw. Na miejscu najwiÄ™kszej Å›wiÄ…tyni „pierzastego węża” powstaÅ‚ koÅ›cióÅ‚ Santiago de Tlaltelolco. Misjonarze katoliccy wyruszyli w teren, otwierajÄ…c katolickie koÅ›cioÅ‚y, szkoÅ‚y, sierociÅ„ce, szpitale. Jednak mocno zakorzenione zwyczaje pogaÅ„skie sprawiaÅ‚y, że kandydatów do przyjÄ™cia religii katolickiej byÅ‚o relatywnie maÅ‚o. Sytuacja ulegÅ‚a radykalnej zmianie dopiero po objawieniach Matki Bożej w 1531 r. na wzgórzu Tepeyac.

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map