Chrześcijańskie Artykuły. W poszukiwaniu judaszów. Walka komunistów z Kościołem w Polsce (cz. 4).
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - W poszukiwaniu judaszów. Walka komunistów z Kościołem w Polsce (cz. 4)
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

W poszukiwaniu judaszów. Walka komunistów z Kościołem w Polsce (cz. 4)




Na osobne omówienie zasÅ‚uguje podjÄ™ta przez wÅ‚adze PRL-u próba rozbicia KoÅ›cioÅ‚a od wewnÄ…trz. Na wzór ZwiÄ…zku Sowieckiego oraz innych reżimów komunistycznych w Europie Åšrodkowej, także komuniÅ›ci w Polsce powoÅ‚ali do życia ruch „księży patriotów”, który miaÅ‚ uderzać w jedność KoÅ›cioÅ‚a polskiego od wewnÄ…trz.

W tajnym dokumencie szefostwa komunistycznej bezpieki (czyli ministerstwa bezpieczeÅ„stwa publicznego) z 16 czerwca 1953 roku – a wiÄ™c na trzy miesiÄ…ce przed aresztowaniem Prymasa Polski – czytamy o zadaniach stawianych przez wÅ‚adze podlegÅ‚ym im sÅ‚użbom specjalnym w kwestii walki z KoÅ›cioÅ‚em: 1. Izolowanie hierarchii koÅ›cielnej od reszty spoÅ‚eczeÅ„stwa. 2. Pozyskanie do wspóÅ‚pracy z wÅ‚adzÄ… ludowÄ… „przytÅ‚aczajÄ…cej wiÄ™kszoÅ›ci” lojalnego kleru. 3. Polityczne i organizacyjne (lecz nie religijne) uniezależnienie KoÅ›cioÅ‚a od Watykanu. 4. Ograniczenie roli KoÅ›cioÅ‚a do organizowania życia religijnego w obrÄ™bie murów Å›wiÄ…tyÅ„.

Nie byÅ‚ to zresztÄ… pierwszy sygnaÅ‚ Å›wiadczÄ…cy o tym, że komunistyczny rzÄ…d planowaÅ‚ rozbijanie KoÅ›cioÅ‚a od wewnÄ…trz. 10 stycznia 1949 premier J. Cyrankiewicz zapowiedziaÅ‚, iż „rzÄ…d bÄ™dzie otaczaÅ‚ opiekÄ… tych kapÅ‚anów, którzy dali i dajÄ… dowody swego patriotyzmu”. Rzecz jasna, sÅ‚owo „patriotyzm” rozumiany byÅ‚ jako bezwzglÄ™dna lojalność wobec komunistycznego reżimu osadzonego i podtrzymywanego w Polsce przez sowieckie bagnety.

Sowieci, jako prekursorzy tego rodzaju praktyk (por. rozbijackÄ… „żywÄ… Cerkiew” sponsorowanÄ… przez bolszewików), sÅ‚użyli gotowym wzorcem i radÄ…. Stalin w rozmowie z BolesÅ‚awem Bierutem (ówczesnym przywódcÄ… polskich komunistów) 1 sierpnia 1949 roku w Moskwie powiedziaÅ‚: Z klerem nie zrobicie nic, dopóki nie dokonacie w nim rozÅ‚amu na dwie

odrÄ™bne i przeciwstawne sobie grupy. Propaganda masowa to rzecz konieczna, ale samÄ… propagandÄ… nie zrobi siÄ™ tego, co potrzeba...Bez rozÅ‚amu wÅ›ród kleru nic nie wyjdzie. To zresztÄ… na Kremlu zapadÅ‚a później decyzja o aresztowaniu Prymasa WyszyÅ„skiego.

Stosownie do deklaracji Cyrankiewicza oraz idÄ…c za wskazaniami „wodza narodów”, komunistyczny rzÄ…d w Polsce powoÅ‚aÅ‚ w grudniu 1949 roku koÅ‚a księży przy ZBOWID-zie (kontrolowany przez reżim ZwiÄ…zek Bojowników o Wolność i DemokracjÄ™). Na swoim zjeździe w 1950 roku księża skupieni w tych koÅ‚ach napisali w swojej deklaracji ideowej: „JeÅ›li chodzi o wiarÄ™ – jesteÅ›my caÅ‚kowicie zgodni z Episkopatem, jeÅ›li jednak chodzi o poglÄ…dy spoÅ‚eczne i polityczne, jesteÅ›my z ludem polskim”.

Jak bardzo „księża-patrioci” przyswoili sobie komunistycznÄ… frazeologiÄ™, Å›wiadczy fragment jednego z artykuÅ‚ów zamieszczony w ich organie prasowym, „Kuźnicy kapÅ‚aÅ„skiej”: Kapitalizm nie ma żadnych szans, bowiem Å›wiat rozumie i widzi coraz wyraźniej, dokÄ…d zmierzajÄ… plany amerykaÅ„skich królów nafty, żelaza i stali. Ani coca-cola, ani guma do żucia, ani instytucja taxi-girls nie zachÄ™ci milionów ludzi do walki o interesy monopolistów... wzrastajÄ… siÅ‚y pokoju, którym przewodzi ZwiÄ…zek Radziecki, i to w tempie przewyższajÄ…cym siÅ‚y zÅ‚a. SÅ‚owa te zostaÅ‚y napisane w 1954 roku – w szczytowym okresie przeÅ›ladowaÅ„ KoÅ›cioÅ‚a w Polsce, gdy w wiÄ™zieniu przebywaÅ‚ Prymas Polski.

Gdy kardynaÅ‚ WyszyÅ„ski przebywaÅ‚ jeszcze na wolnoÅ›ci, podjÄ…Å‚ zdecydowane kroki w walce z rozbijackim ruchem „księży-patriotów”. Na uczestników tego ruchu spadaÅ‚y kary ekskomuniki, podobnie jak na wydawane przez nich pisma. W tym ostatnim zresztÄ… przypadku doskonale widać, jak bardzo nieposÅ‚uszeÅ„stwo wobec wÅ‚adz koÅ›cielnych (w momencie Å›wiÄ™ceÅ„ każdy kapÅ‚an przysiÄ™ga posÅ‚uszeÅ„stwo swojemu biskupowi i jego nastÄ™pcom) byÅ‚o wyróżnikiem „księży-patriotów”. Gdy w 1950 roku wydawane przez nich pismo „GÅ‚os kapÅ‚ana” zostaÅ‚o obÅ‚ożone ekskomunikÄ…, zmieniÅ‚o tytuÅ‚ na „KsiÄ…dz obywatel”. Gdy i na nie spadÅ‚a w 1953 roku kara ekskomuniki, po raz kolejny zmieniÅ‚o tytuÅ‚. Tym razem na „Kuźnica kapÅ‚aÅ„ska”.

Zdecydowana reakcja Prymasa WyszyÅ„skiego i caÅ‚kowity brak autorytetu wÅ›ród wiernych sprawiÅ‚y, że ruch „księży-patriotów” nie znalazÅ‚ szerszego odzewu. W szczytowym okresie swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci, tzn. w latach 1949-1953, owi „patrioci w sutannach” skupiali w swoich szeregach okoÅ‚o tysiÄ…ca osób.

Kim byli ci księża, którzy wybrali posÅ‚uszeÅ„stwo komunistycznemu reżimowi, a odwrócili siÄ™ od KoÅ›cioÅ‚a? Odpowiedzi na to pytanie udzielaÅ‚y same wÅ‚adze. W jednym z poufnych dokumentów z marca 1953 roku czytamy, że wÅ›ród „księży-patriotów” dajÄ… siÄ™ wyróżnić cztery grupy: księża zorientowani ambicjonalnie (skonfliktowani ze swoimi biskupami), księża zorientowani materialnie, księża, którzy „nie byli zbyt czyÅ›ci” i „chcieli to wyprostować” oraz księża wystÄ™pujÄ…cy z pobudek ideologicznych. Tak, jak na przykÅ‚ad ksiÄ…dz puÅ‚kownik MichaÅ‚ Zawadzki. W 1948 roku wysÅ‚aÅ‚ on list do wÅ‚adz wojskowych, w którym zapowiadaÅ‚, że „bÄ™dzie siÄ™ kierować przede wszystkim dobrem Polski Ludowej, a na drugim miejscu – dobrem wyznania”.

OczywiÅ›cie dokument nie wspominaÅ‚, że część księży zostaÅ‚a zmuszona do udziaÅ‚u w ruchu „patriotów” szantażem i represjami. Fakt pozostaje faktem: „księża-patrioci” nie wykonali postawionego im przez komunistyczne wÅ‚adze zadania. KoÅ›cióÅ‚ w Polsce rzÄ…dzony przez Prymasa TysiÄ…clecia nie daÅ‚ siÄ™ rozbić i skÅ‚ócić.

Ostatnie przeÅ›ladowania – krew mÄ™czenników Komunistyczne represje wobec KoÅ›cioÅ‚a trwaÅ‚y aż do samego koÅ„ca PRL-u. Nieraz przybieraÅ‚y one formÄ™ wymierzonych w najÅ›wiÄ™tsze dla katolików miejsca kultu, takie jak Jasna Góra, w której pobliżu komuniÅ›ci planowali wybudować w latach 70-tych autostradÄ™ majÄ…ca za cel odciÄ™cie klasztoru od miasta oraz (w dÅ‚uższej perspektywie) doprowadzenie do destrukcji jasnogórskiego wzgórza, na którym mieÅ›ciÅ‚ siÄ™ klasztor i bazylika z Cudownym Obrazem.

W latach 80-tych – po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 – wznowiono walkÄ™ z obecnoÅ›ciÄ… krzyży w szkoÅ‚ach, które powróciÅ‚y tam w czasach „pierwszej SolidarnoÅ›ci”. I podobnie jak w latach 60-tych, tak i w latach 80-tych mÅ‚odzież i rodzice niejednokrotnie wystÄ™powali w obronie znaku swojej wiary w szkoÅ‚ach (por. najgÅ‚oÅ›niejszy bodaj protest we WÅ‚oszczowej).

Wypowiedzenie wojny narodowi przez wÅ‚adzÄ™ komunistycznÄ… w 1981 roku po raz kolejny unaoczniÅ‚o fakt, że KoÅ›cióÅ‚ katolicki nie tylko byÅ‚ depozytariuszem najcenniejszych polskich tradycji narodowych, ale byÅ‚ jedynÄ… – niekoncesjonowanÄ…, prawdziwie suwerennÄ… instytucjÄ…, która w trudnych chwilach stanowiÅ‚a dla narodu prawdziwe oparcie. Nie chodziÅ‚o tylko o wsparcie duchowe i moralne, co zawsze należaÅ‚o do misji KoÅ›cioÅ‚a, ale również o pomoc innego rodzaju, tak bardzo potrzebnÄ… w sytuacji, gdy w wiÄ™zieniach i miejscach internowania (po 13 grudnia 1981) znalazÅ‚y siÄ™ tysiÄ…ce osób skazanych za przeciwstawianie siÄ™ komunistycznej dominacji.

To przez struktury koÅ›cielne szÅ‚a pomoc dla osób zatrzymanych i ich rodzin. KoÅ›cielne komitety pomocy osobom internowanym i represjonowanym dziaÅ‚aÅ‚y we wszystkich diecezjach, w bardzo licznych parafiach. W trudnych latach 80-tych KoÅ›cióÅ‚ w Polsce stwarzaÅ‚ również jedynÄ… możliwość nieskrÄ™powanej wymiany poglÄ…dów, prezentowania poza komunistycznÄ… cenzurÄ… niezafaÅ‚szowanego obrazu historii Polski i jej wspóÅ‚czesnoÅ›ci. WielkÄ… lekcjÄ… przypominajÄ…cÄ… chrzeÅ›cijaÅ„skie korzenie dziejów Polski byÅ‚y pielgrzymki Jana PawÅ‚a II do Ojczyzny, które odbyÅ‚y siÄ™ jeszcze w czasie komunistycznych rzÄ…dów (1979, 1983, 1987). A ileż „niecenzuralnych” (z punktu widzenia komunistycznego aparatu) wiadomoÅ›ci można byÅ‚o usÅ‚yszeć w setkach i tysiÄ…cach prelekcji i wykÅ‚adów organizowanych w parafialnych salkach lub przy okazji dziaÅ‚alnoÅ›ci rozmaitych duszpasterstw (akademickich, rolniczych, robotniczych). Iluż dziennikarzy i pisarzy – niejednokrotnie byli wÅ›ród nich i tacy, którzy po 1989 roku zarzucać bÄ™dÄ… polskiemu KoÅ›cioÅ‚owi „nietolerancjÄ™” i „budowanie paÅ„stwa wyznaniowego” – znalazÅ‚o po wprowadzeniu stanu wojennego schronienie w redakcjach katolickich czasopism.

Komunistyczni wÅ‚adcy PRL-u byli Å›wiadomi tego, że KoÅ›cióÅ‚ katolicki w Polsce jest znakiem nadziei, że jest oazÄ… wolnoÅ›ci w paÅ„stwie stanu wojennego. ReakcjÄ… byÅ‚o nasilenie wobec polskiego KoÅ›cioÅ‚a represyjnej polityki. PracowaÅ‚a nad niÄ… caÅ‚a peerelowska machina paÅ„stwowa, sterowana przez PZPR propaganda oraz wyspecjalizowane komórki na czele z IV Departamentem w ministerstwie spraw wewnÄ™trznych. Z tego departamentu przeznaczonego do walki z KoÅ›cioÅ‚em rekrutowali siÄ™ „nieznani sprawcy” napadajÄ…cy na koÅ›cielne komitety niesienia charytatywnej pomocy osobom represjonowanym lub „rozpracowujÄ…cy” niewygodnych dla komunistycznych wÅ‚adz księży.

Jak już zaznaczyliśmy, w ostatnich latach swojego istnienia (1981-1989) komunistyczna władza w Polsce stosowała całą gamę represji wymierzonych w

KoÅ›cióÅ‚ i osoby wierzÄ…ce. Antykatolickie zacietrzewienie komunistów nieraz oznaczaÅ‚o dla Polski wymierne straty, jak chociażby w przypadku zakazania w poÅ‚owie lat 80-tych przez wÅ‚adze powoÅ‚ania przy Prymasie Polski fundacji rolniczej, która korzystajÄ…c z pomocy pÅ‚ynÄ…cej z Zachodu, miaÅ‚a dopomagać w modernizacji infrastruktury istniejÄ…cej na polskiej wsi. Gdy los „ludu pracujÄ…cego” stawaÅ‚ na drodze realizacji ideologicznych celów komunistycznej partii, musiaÅ‚ ustÄ…pić pierwszeÅ„stwa wizji ateistycznego paÅ„stwa.

Na szykanach nie koÅ„czyÅ‚o siÄ™. ByÅ‚a i krew mÄ™czeÅ„ska. DziaÅ‚ajÄ…cy za peÅ‚nÄ… wiedzÄ… i zgodÄ… swoich zwierzchników, „nieznani sprawcy” z IV Departamentu MSW czynili wszystko, by „skutecznie uciszyć” kapÅ‚anów gÅ‚oÅ›no dopominajÄ…cych siÄ™ o deptanÄ… przez komunistów godność czÅ‚owieka. Już w 1976 roku „nieznani sprawcy” zakatowali ks. Romana Kotlarza – dopominajÄ…cego siÄ™ o godność robotników Radomia protestujÄ…cych w czerwcu 1976 przeciw komunistycznej wÅ‚adzy, a poddawanych bestialskim torturom przez peerelowski aparat terroru (por. osÅ‚awione „Å›cieżki zdrowia”).

W pierwszych latach po wprowadzeniu stanu wojennego gÅ‚ównym celem „operacyjnych dziaÅ‚aÅ„” (polegajÄ…cych m. in. na fabrykowaniu i podrzucaniu do mieszkaÅ„ kompromitujÄ…cych materiaÅ‚ów, wysyÅ‚aniu anonimów z pogróżkami, rozpuszczaniu oszczerczych pogÅ‚osek) stali siÄ™ księża zaangażowani w tworzony po grudniu 1981 roku w caÅ‚ym kraju ruch duszpasterstw robotniczych, bÄ™dÄ…cych przypomnieniem i w pewnym sensie kontynuacjÄ… gÅ‚ównego przesÅ‚ania Sierpnia 1980 – istnienie niezależnych od PZPR robotniczych zwiÄ…zków zawodowych.

Jednym z najbardziej znanych robotniczych duszpasterzy byÅ‚ pracujÄ…cy w parafii Å›w. StanisÅ‚awa Kostki na warszawskim Å»oliborzu ks. Jerzy PopieÅ‚uszko, inicjator pielgrzymek duszpasterstw robotników na JasnÄ… GórÄ™ i comiesiÄ™cznego odprawiania Mszy Å›w. w intencji Ojczyzny. To bardzo drażniÅ‚o. DrażniÅ‚a popularyzowana przez „kapelana SolidarnoÅ›ci” pieśń, której jedna ze zwrotek brzmiaÅ‚a:

Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skÄ…pana,
Ach, jak wielka dziÅ› Twoja rana,
Jakże długo cierpienie Twe trwa.
Tyle razy pragnęłaś wolności,
Tyle razy tłumił ją kat,
Ale zawsze czynił to obcy,
Dzisiaj brata, zabija brat.

KsiÄ…dz Jerzy doÅ›wiadczyÅ‚ na sobie caÅ‚ej różnorodnoÅ›ci komunistycznych represji. Od wspomnianych już „operacyjnych dziaÅ‚aÅ„” SÅ‚użby BezpieczeÅ„stwa („nieznani sprawcy”) po zmasowany atak propagandowy. DowodziÅ‚ nim ówczesny rzecznik rzÄ…du Jerzy Urban (dzisiaj czempion wolnego sÅ‚owa i tolerancji), który ukrywajÄ…c siÄ™ pod pseudonimem Jan Rem w jednej z komunistycznych gadzinówek nazywaÅ‚ Msze Å›w. odprawiane przez ksiÄ™dza Jerzego za OjczyznÄ™ mianem „antykomunistycznych seansów nienawiÅ›ci”.

W zamyÅ›le komunistycznych wÅ‚adz osoba ksiÄ™dza PopieÅ‚uszki zostaÅ‚a wybrana, aby dać „lekcjÄ™” innym niepokornym księżom, caÅ‚emu KoÅ›cioÅ‚owi i wszystkim wierzÄ…cym, co w praktyce oznacza istniejÄ…cy w PRL „rozdziaÅ‚ KoÅ›cioÅ‚a od paÅ„stwa”. Zwierzchnicy IV Departamentu MSW (do dzisiaj nie ustalono i z powodu zniszczenia wielu archiwaliów po 1989 roku, trudno teraz ustalić, czy w grÄ™ wchodziÅ‚o także Å›cisÅ‚e kierownictwo PRL-u z Jaruzelskim i Kiszczakiem) podjÄ™li decyzjÄ™ o zamordowaniu ksiÄ™dza Jerzego. Rozważano tylko różne scenariusze. Jak zeznali podczas swojego późniejszego procesu mordercy kapÅ‚ana, ich bezpoÅ›redni zwierzchnik (pÅ‚k. Adam Pietruszka) za „Å‚adny wypadek” uważaÅ‚by na przykÅ‚ad wypchniÄ™cie ksiÄ™dza z jadÄ…cego pociÄ…gu. Ostatecznie zdecydowano siÄ™ na porwanie i zamordowanie w odludnym miejscu.

19 października 1984 roku „nieznani sprawcy” dowodzeni przez kapitana SÅ‚użby BezpieczeÅ„stwa Grzegorza Piotrowskiego uprowadzili wracajÄ…cego z Bydgoszczy ksiÄ™dza PopieÅ‚uszkÄ™. Duszpasterz robotników za swojÄ… wierność Bogu i nadziejÄ™ na wolnÄ… PolskÄ™ zapÅ‚aciÅ‚ najwyższÄ… cenÄ™. ByÅ‚ torturowany (bity paÅ‚kami, zwiÄ…zany w sposób powodujÄ…cy przy każdym ruchu duszenie, zamkniÄ™ty w bagażniku), a na koniec wrzucony do WisÅ‚y koÅ‚o WÅ‚ocÅ‚awka. Ucieczka kierowcy ksiÄ™dza Jerzego z miejsca zdarzenia umożliwiÅ‚a poinformowanie polskiej i Å›wiatowej opinii publicznej o dokonanej zbrodni.

Nikt już nie mógÅ‚ mieć wÄ…tpliwoÅ›ci, jaki byÅ‚ ostateczny cel polityki wÅ‚adz PRL-u wobec KoÅ›cioÅ‚a katolickiego. Jak powiedziaÅ‚ podczas pogrzebu kapelana SolidarnoÅ›ci (2 XI 1984) Prymas Polski, kardynaÅ‚ Józef Glemp: „być może byÅ‚a potrzebna ofiara życia, aby odkryÅ‚y siÄ™ utajone mechanizmy zÅ‚a, aby wyzwoliÅ‚o siÄ™ silniej pragnienie dobra, szczeroÅ›ci, zaufania”.

Te wspomniane przez Prymasa mechanizmy zÅ‚a ciÄ…gle pozostajÄ… zakryte w przypadku innych ofiar „nieznanych sprawców”, zamordowanych w niewyjaÅ›nionych okolicznoÅ›ciach w 1988 roku: księży MieczysÅ‚awa Niedzielaka (organizatora i kustosza sanktuarium ku czci Pomordowanych na Wschodzie w powÄ…zkowskim koÅ›ciele), StanisÅ‚awa Suchowolca (przyjaciela ks. PopieÅ‚uszki) i Sylwestra Zycha (obok ks. PopieÅ‚uszki jednego z gÅ‚ównych „wrogów ustroju” wedÅ‚ug SÅ‚użby BezpieczeÅ„stwa).

Na koniec – ku refleksji i przypomnieniu – sÅ‚owa wypowiedziane podczas pogrzebu ksiÄ™dza Jerzego przez przywódcÄ™ zdelegelizowanej wówczas „SolidarnoÅ›ci”. SÅ‚owa, które po 1989 roku możemy nie tylko nieskrÄ™powanie wypowiadać, ale – co najważniejsze – realizować na rozmaitych polach politycznej i spoÅ‚ecznej aktywnoÅ›ci: „Å»egnamy CiÄ™, sÅ‚ugo Boży, przyrzekajÄ…c, że nie ugniemy siÄ™ przed przemocÄ…, że bÄ™dziemy solidarni w sÅ‚użbie Ojczyźnie, że prawdÄ… na kÅ‚amstwo i dobrem na zÅ‚o bÄ™dziemy odpowiadać. Å»egnamy CiÄ™ w skupieniu, z godnoÅ›ciÄ… i nadziejÄ… na sprawiedliwy pokój spoÅ‚eczny w Ojczyźnie naszej. Spoczywaj w pokoju. „Solidarność” żyje, bo Ty oddaÅ‚eÅ› za niÄ… swoje życie”.

Krew mÄ™czenników przypomina o czymÅ› ważnym. CzegoÅ› siÄ™ domaga.

Grzegorz Kucharczyk

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map