Chrześcijańskie Artykuły. Kiedy ze świata usunie się Boga, nie pozostanie na nim nic prawdziwie ludzkiego.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Kiedy ze świata usunie się Boga, nie pozostanie na nim nic prawdziwie ludzkiego
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Kiedy ze świata usunie się Boga, nie pozostanie na nim nic prawdziwie ludzkiego




To prawdziwy cud, że do nas przyjechaÅ‚ Ojciec ÅšwiÄ™ty – powiedziaÅ‚ wzruszony do Å‚ez 80-letni pielgrzym z KamieÅ„ca Podolskiego po Mszy Å›w. na kijowskim lotnisku Czajka. Radość, Å‚zy wzruszenia, atmosfera wielkiego narodowego Å›wiÄ™ta, Å›wiadomość bliskoÅ›ci Boga – tak najkrócej można by scharakteryzować atmosferÄ™, która zapanowaÅ‚a w caÅ‚ej Ukrainie podczas wizyty Ojca ÅšwiÄ™tego.

CaÅ‚y naród wsÅ‚uchiwaÅ‚ siÄ™ w to, co mówiÅ‚ „Papa RymÅ›kij”. SÅ‚owa Ojca ÅšwiÄ™tego poruszaÅ‚y sumienia. Pewna nauczycielka, prawosÅ‚awna, zwierzaÅ‚a siÄ™ nam w pociÄ…gu, że obecność i przemówienia Ojca ÅšwiÄ™tego sprawiÅ‚y, iż zdaÅ‚a sobie sprawÄ™ ze zÅ‚a jakie czyniÅ‚a, gdy w czasach komunizmu uczyÅ‚a w szkole dzieci, że Pana Boga nie ma, a w niedziele pilnowaÅ‚a, by nie chodziÅ‚y do koÅ›cioÅ‚a. Czy Pan Bóg mi to przebaczy? Tak bardzo chciaÅ‚abym nauczyć siÄ™ modlić na różaÅ„cu. Ze Å‚zami i wielkÄ… radoÅ›ciÄ… wsÅ‚uchiwaÅ‚a siÄ™ w to, co mówiliÅ›my jej o nieskoÅ„czonym Bożym MiÅ‚osierdziu, a później, po raz pierwszy w życiu, wspólnie z nami modliÅ‚a siÄ™ na różaÅ„cu.

Ojciec ÅšwiÄ™ty przybyÅ‚ na ukraiÅ„skÄ… ziemiÄ™ jako pielgrzym pokoju, kierujÄ…c siÄ™ jedynie pragnieniem dania Å›wiadectwa, że tylko Chrystus jest DrogÄ…, PrawdÄ… i Å»yciem (J 14,6), że niemożliwe jest zbudowanie zgodnego i pokojowego kraju bez czerpania z czystych źródeÅ‚ wspólnej chrzeÅ›cijaÅ„skiej wiary. Jan PaweÅ‚ II podkreÅ›liÅ‚, że przybyÅ‚ na ukochanÄ… ziemiÄ™ Ukrainy i do Kijowa, kolebki chrzeÅ›cijaÅ„skiej kultury caÅ‚ego europejskiego Wschodu. WezwaÅ‚, aby nie zapominać lekcji, której udzieliÅ‚a nam historia, że najwiÄ™kszym zagrożeniem dla ludzkoÅ›ci sÄ… totalitarne ideologie ateistyczne. W kijowskiej filharmonii 24 czerwca Ojciec ÅšwiÄ™ty powiedziaÅ‚, że tylko Å›wiatopoglÄ…d oparty na Bogu jest gwarancjÄ… niezbywalnej wartoÅ›ci czÅ‚owieka. PrzypominajÄ…c nazistowskÄ… zbrodniÄ™ ludobójstwa w Babyn Jarze stwierdziÅ‚: Do jakich okrucieÅ„stw zdolny jest czÅ‚owiek, kiedy siÄ™ Å‚udzi, iż może obejść siÄ™ bez Boga! Wola przeciwstawienia siÄ™ Jemu i usuniÄ™cia wszelkiego przejawu religii wyraziÅ‚a siÄ™ w sposób przemożny także w totalitaryzmie ateistycznym i komunistycznym. UpamiÄ™tniajÄ… to, przytoczymy tu tylko niektóre, pomniki ofiar HoÅ‚odomoru [Å›mierci gÅ‚odowej], zamordowanych w Bykiwni, zabitych na wojnie w Afganistanie. Pamięć o tak bolesnych przeżyciach niechaj pomaga dzisiejszej ludzkoÅ›ci, zwÅ‚aszcza mÅ‚odym pokoleniom, odrzucić wszelkÄ… formÄ™ przemocy i wzrastać w poszanowaniu godnoÅ›ci ludzkiej, zachowujÄ…c podstawowe prawa w niej zakorzenione, w tym także prawo do wolnoÅ›ci religijnej (...) Kiedy ze Å›wiata usunie siÄ™ Boga, nie pozostanie na nim nic prawdziwie ludzkiego. Bez zapatrzenia w niebo wspólnota ludzka traci sprzed oczu horyzont wÅ‚asnej drogi na ziemi. U podstaw wszelkiego autentycznego humanizmu jest zawsze pokorne i ufne uznanie prymatu Boga (Filharmonia Kijowska, 24 czerwca 2001).

W przemówieniu do przedstawicieli rzÄ…du i parlamentu z caÅ‚Ä… mocÄ… Ojciec ÅšwiÄ™ty mówiÅ‚ o zagrożeniach, jakie niosÄ… ze sobÄ… ateistyczne i totalitarne ideologie: Nie pozwolić mocarnym na niszczenie czÅ‚owieka – pisaÅ‚ WÅ‚odzimierz Monomach (+1125) w swoim „Pouczeniu dla dzieci”. SÅ‚owa te również dzisiaj zachowujÄ… swojÄ… wagÄ™. W XX wieku reżimy totalitarne zniszczyÅ‚y caÅ‚e pokolenia, ponieważ zburzyÅ‚y trzy filary wszelkiej prawdziwie ludzkiej cywilizacji: uznanie wÅ‚adzy Bożej, z której wypÅ‚ywajÄ… niezbÄ™dne wytyczne moralne w życiu (Wj 20, 1. 18), szacunek dla godnoÅ›ci czÅ‚owieka stworzonego na obraz i podobieÅ„stwo Boże (por. Rodz. 1, 26-27), obowiÄ…zek sprawowania wÅ‚adzy w sÅ‚użbie każdego czÅ‚onka spoÅ‚eczeÅ„stwa bez wyjÄ…tku, poczynajÄ…c od najsÅ‚abszych i bezbronnych. Zanegowanie Boga nie uczyniÅ‚o czÅ‚owieka wolniejszym. NaraziÅ‚o go raczej na różne formy niewoli, sprowadzajÄ…c wÅ‚adzÄ™ politycznÄ… do rzÄ™du brutalnej i uciskajÄ…cej siÅ‚y. Ludzie polityki, nie zapomnijcie tej poważnej lekcji historii! Waszym zadaniem jest sÅ‚użyć ludziom i zapewnić im pokój i równe prawa. Nie ulegnijcie pokusie wykorzystania wÅ‚adzy dla osobistych bÄ…dź grupowych interesów. Zawsze bÄ…dźcie zainteresowani potrzebami biednych i pracujcie, aby w sposób zgodny z prawem zapewnić każdej jednostce sprawiedliwy dostÄ™p do dobrobytu (...).

Ojciec ÅšwiÄ™ty wskazaÅ‚ również na chrzeÅ›cijaÅ„skie korzenie ukraiÅ„skiej kultury: Najdrożsi UkraiÅ„cy, chrzeÅ›cijaÅ„stwo inspirowaÅ‚o waszych najwybitniejszych ludzi kultury i sztuki, i obficie zraszaÅ‚o moralne, duchowe i spoÅ‚eczne korzenie waszego Kraju. ChciaÅ‚bym tu przypomnieć to, co napisaÅ‚ wasz rodak – Hryhorij Skoworoda: „Wszystko przemija, lecz na koÅ„cu wszystkiego pozostaje miÅ‚ość. Wszystko przemija z wyjÄ…tkiem Boga i miÅ‚oÅ›ci”. PodobnÄ… intuicjÄ™ mógÅ‚ mieć jedynie czÅ‚owiek gÅ‚Ä™boko przenikniÄ™ty duchem chrzeÅ›cijaÅ„skim. W jego sÅ‚owach odnajdujemy echo pierwszego listu Å›w. Jana: „Bóg jest miÅ‚oÅ›ciÄ…: kto trwa w miÅ‚oÅ›ci, trwa w Bogu, a Bóg w nim” (4,16). W caÅ‚ej Europie ewangeliczne sÅ‚owo zapuÅ›ciÅ‚o gÅ‚Ä™bokie korzenie, przynoszÄ…c w ciÄ…gu wieków cudowne owoce cywilizacji, kultury, Å›wiÄ™toÅ›ci. Wybory narodów kontynentu jednak nie zawsze byÅ‚y zgodne z wartoÅ›ciami poszczególnych tradycji chrzeÅ›cijaÅ„skich i historia musiaÅ‚a odnotować bardzo bolesne krzywdy, zniszczenia i żaÅ‚oby. (...) Jako Pasterz KoÅ›cioÅ‚a Katolickiego ze szczerym uznaniem podkreÅ›lam fakt, że w preambule do konstytucji Ukrainy przypomina siÄ™ obywatelom o „odpowiedzialnoÅ›ci wobec Boga”. Na pewno taka byÅ‚a optyka waszego Hryhorija Skoworody, kiedy zapraszaÅ‚ swoich wspóÅ‚czesnych do stawiania na pierwszym miejscu „zrozumienia czÅ‚owieka”, szukajÄ…c dla niego odpowiednich dróg, aby mógÅ‚ ostatecznie wyjść ze Å›lepych zauÅ‚ków nieprzejednania i nienawiÅ›ci. WartoÅ›ci Ewangelii, które sÄ… czÄ…stkÄ… waszej tożsamoÅ›ci narodowej, bÄ™dÄ… Wam pomagać w budowaniu otwartego i solidarnego spoÅ‚eczeÅ„stwa, w którym każdy bÄ™dzie mógÅ‚ wnosić wÅ‚asny szczególny wkÅ‚ad do dobra wspólnego, czerpiÄ…c z niego równoczeÅ›nie odpowiedniÄ… pomoc celem lepszego rozwijania wÅ‚asnych talentów (Kijów, 23 czerwca 2001).

Ojciec ÅšwiÄ™ty bardzo mocno podkreÅ›laÅ‚, że czynnik religijny stanowi istotnÄ… czÄ…stkÄ™ tożsamoÅ›ci osobistej każdego czÅ‚owieka, niezależnie od rasy, narodu lub kultury, do której przynależy. Religia, kiedy jest praktykowana pokornym i szczerym sercem, wnosi szczególny i niezastÄ…piony wkÅ‚ad w rozwój braterskiego i sprawiedliwego czÅ‚owieczeÅ„stwa. Jak paÅ„stwo, które chce być rzeczywiÅ›cie demokratyczne, mogÅ‚oby odżegnywać siÄ™ od peÅ‚nego poszanowania wolnoÅ›ci religijnej obywateli? Nie ma prawdziwej demokracji tam, gdzie pogwaÅ‚cona jest jedna z podstawowych wolnoÅ›ci osoby ludzkiej. Również Ukraina w dÅ‚ugim i bolesnym okresie dyktatur doznaÅ‚a niszczycielskich skutków ateistycznego ucisku, który gnÄ™bi czÅ‚owieka i podporzÄ…dkowuje niewolniczemu reżimowi. Macie teraz przed sobÄ… pilne zadanie spoÅ‚ecznego i moralnego odrodzenia narodu. JesteÅ›cie wezwani do wniesienia przez swoje dziaÅ‚ania istotnego wkÅ‚adu w to dzieÅ‚o odnowy spoÅ‚ecznej, wykazujÄ…c, że jedynie w klimacie poszanowania wolnoÅ›ci religijnej jest możliwe budowanie w peÅ‚ni ludzkiego spoÅ‚eczeÅ„stwa (Kijów, 24 czerwca 2001).

Podczas Mszy Å›w. na lotnisku Czajka w Kijowie Ojciec ÅšwiÄ™ty przypomniaÅ‚ objawionÄ… prawdÄ™ o nieskoÅ„czonej godnoÅ›ci każdej osoby ludzkiej. Dla Boga żaden czÅ‚owiek nie jest bez imienia. W Jego oczach wszyscy majÄ… jednakowÄ… wartość: wszyscy sÄ… odmienni, ale wszyscy równi, wszyscy sÄ… powoÅ‚ani, aby być synami w Synu (Kijów, 24 czerwca 2001).

We Lwowie Ojciec ÅšwiÄ™ty wezwaÅ‚ do braterskiego pojednania pomiÄ™dzy UkraiÅ„cami i Polakami: Odczuwamy gÅ‚Ä™bokÄ… wewnÄ™trznÄ… potrzebÄ™ uznania różnych przejawów niewiernoÅ›ci ewangelicznym zasadom, jakich nierzadko dopuszczali siÄ™ chrzeÅ›cijanie pochodzenia zarówno polskiego, jak i ukraiÅ„skiego, zamieszkujÄ…cy te ziemie. Czas już oderwać siÄ™ od bolesnej przeszÅ‚oÅ›ci! ChrzeÅ›cijanie obydwu narodów muszÄ… iść razem w imiÄ™ jedynego Chrystusa, ku jedynemu Ojcu, prowadzeni przez tego samego Ducha, który jest źródÅ‚em i zasadÄ… jednoÅ›ci. Niech przebaczenie – udzielone i uzyskane – rozleje siÄ™ niczym dobroczynny balsam w każdym sercu. Niech dziÄ™ki oczyszczeniu pamiÄ™ci historycznej wszyscy gotowi bÄ™dÄ… stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli, ażeby razem budować przyszÅ‚ość opartÄ… na wzajemnym szacunku, braterskiej wspóÅ‚pracy i autentycznej solidarnoÅ›ci (Lwów, 26 czerwca).

We Lwowie, podczas spotkania z rozentuzjazmowanÄ… przeszÅ‚o milionowÄ… rzeszÄ… mÅ‚odych ludzi, Ojciec ÅšwiÄ™ty nawiÄ…zaÅ‚ do Åšwiatowego Dnia MÅ‚odzieży, wzywajÄ…c zgromadzonych do otwarcia wielkiego „laboratorium wiary”, aby każdy mógÅ‚ osobiÅ›cie odpowiedzieć Chrystusowi na Jego pytanie: Za kogo Mnie uważacie (Mt 16, 15). Jan PaweÅ‚ II mówiÅ‚: Najdrożsi, Papież przybyÅ‚ do was, aby zachÄ™cić do odpowiedzi: „Ty jesteÅ› Mesjasz, Syn Boga żywego” (Mt 16, 16); „Ty masz sÅ‚owa życia wiecznego” (J 6, 68). Tak, najdrożsi mÅ‚odzi, Chrystus ma sÅ‚owa życia wiecznego. Jego sÅ‚owa trwajÄ… wiecznie, a nade wszystko otwierajÄ… nam bramy życia wiecznego. Kiedy Bóg mówi, Jego sÅ‚owa dajÄ… życie, powoÅ‚ujÄ… do istnienia, ukazujÄ… drogÄ™, odradzajÄ… rozczarowane i zabÅ‚Ä…kane serca i wlewajÄ… w nie nowÄ… nadziejÄ™. Kiedy czytamy BibliÄ™, od pierwszych jej stron odkrywamy, że mówi do nas Bóg. Mówi, dajÄ…c stworzeniu życie: niebo, ziemia, Å›wiatÅ‚o, wody, żywe istoty, mężczyzna i kobieta, wszystko istnieje dziÄ™ki Jego sÅ‚owu.

Jego sÅ‚owo nadaje sens wszystkim rzeczom, wydobywajÄ…c je z chaosu. Dlatego przyroda jest olbrzymiÄ… ksiÄ™gÄ…, w której ze zdumieniem możemy znajdywać coraz to nowe Å›lady Boskiego PiÄ™kna! Jeszcze bardziej aniżeli w stworzeniu, Bóg przemawia w historii ludzkoÅ›ci. Raz po raz ukazuje swojÄ… obecność w losach Å›wiata, rozpoczynajÄ…c dialog z ludźmi stworzonymi na swój obraz, chcÄ…c z każdym tworzyć komuniÄ™ życia i miÅ‚oÅ›ci. Historia staje siÄ™ w ten sposób drogÄ… wzajemnego poznania miÄ™dzy StwórcÄ…, a istotÄ… ludzkÄ…, dialogiem, którego ostatecznym celem jest wyprowadzenie nas z niewoli grzechu do wolnoÅ›ci i miÅ‚oÅ›ci.

Ojciec ÅšwiÄ™ty przypomniaÅ‚, że na drodze do wolnoÅ›ci i miÅ‚oÅ›ci trzeba kierować siÄ™ Dekalogiem. SÄ… to „sÅ‚owa życia wiecznego”, ponieważ sÄ… zawsze obowiÄ…zujÄ…ce i zapewniajÄ… życie tym, którzy ich przestrzegajÄ…. Drodzy przyjaciele! Pewnego dnia bardzo bogaty mÅ‚odzieniec zapytaÅ‚ Jezusa: „Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?” (Mt 19, 16). A Jezus mu odpowiedziaÅ‚: „JeÅ›li chcesz osiÄ…gnąć życie, zachowaj Przykazania” (Mt 19, 17). Chrystus nie przyszedÅ‚ obalić Pierwszego Przymierza, lecz je dopeÅ‚nić. Dziesięć PrzykazaÅ„ ma wiecznÄ… wartość, ponieważ one stanowiÄ… podstawowe prawo ludzkoÅ›ci, wypisane w sumieniu każdego czÅ‚owieka. StanowiÄ… one pierwszy krok ku wolnoÅ›ci i życiu wiecznemu, ponieważ czÅ‚owiek, przestrzegajÄ…c ich, nawiÄ…zuje wÅ‚aÅ›ciwy kontakt z Bogiem i bliźnim. One wyjaÅ›niajÄ… odpowiedź miÅ‚oÅ›ci, do której udzielenia wobec Boga jest powoÅ‚any czÅ‚owiek (Katechizm KoÅ›cioÅ‚a Katolickiego, 2083). To sÅ‚owo wypisane jest naturalnie w sercu każdej istoty ludzkiej i należy go wiernie sÅ‚uchać i przestrzegać. Winno ono być normÄ… naszej codziennej egzystencji.

W dzisiejszym Å›wiecie dokonujÄ… siÄ™ gÅ‚Ä™bokie i nagÅ‚e przemiany spoÅ‚eczne i ulegajÄ… osÅ‚abieniu liczne punkty odniesienia moralnego, rzucajÄ…c ludzi w chaos, a nieraz w rozpacz. Dekalog jest jak kompas na burzliwym morzu, który umożliwia nam trzymanie kursu i dopÅ‚yniÄ™cie do lÄ…du. Dlatego dzisiaj, mÅ‚odzi Ukrainy, pragnÄ™ na nowo przedstawić wam Dziesięć PrzykazaÅ„ w sposób symboliczny, ażeby one byÅ‚y waszym „kompasem”, solidnym punktem odniesienia w budowaniu waszej teraźniejszoÅ›ci i przyszÅ‚oÅ›ci.

„BÄ™dziesz miÅ‚owaÅ‚ Pana Boga twego”. Musimy dać Bogu pierwsze miejsce w swoim życiu. Dlatego pierwsze trzy przykazania dotyczÄ… naszego zwiÄ…zku z Bogiem. On zasÅ‚uguje na to, byÅ›my Go kochali caÅ‚ym naszym sercem, caÅ‚Ä… naszÄ… duszÄ… i wszystkimi naszymi siÅ‚ami (por. Pwt 6, 5). Bóg jest jeden i nie można Go zamienić faÅ‚szywymi bożkami. Również do was, drodzy mÅ‚odzi ludzie, On powiada: „Jam jest Pan Bóg wasz. Ja chcÄ™ zaprowadzić was do peÅ‚ni życia: nie zastÄ™pujcie Mnie niczym”. Dzisiaj istnieje silny nacisk na to, aby prawdziwego Boga zastÄ…pić faÅ‚szywymi i zÅ‚udnymi bożkami. Dzisiejszymi bożkami sÄ… rzeczy materialne. WinniÅ›my ich poszukiwać, o nie zabiegać i posÅ‚ugiwać siÄ™ nimi jako Å›rodkami i narzÄ™dziami dobra, majÄ… one nam pomagać. Nigdy jednak nie powinny one zajmować pierwszego miejsca w sercu czÅ‚owieka, tym bardziej w sercu mÅ‚odych ludzi, którzy sÄ… wezwani do wznoszenia siÄ™ wysoko ku najpiÄ™kniejszym i najszlachetniejszym ideaÅ‚om. Imieniem Boga jest Ojciec, MiÅ‚ość, Wierność, MiÅ‚osierdzie. Jakże nie pragnąć, ażeby wszyscy Go znali i kochali? Jego dzieÅ„ – szabat, którym dla nas, chrzeÅ›cijan, jest niedziela, dzieÅ„ PaÅ„skiego Zmartwychwstania – jest przedsmakiem ziemi obiecanej. Jakże moglibyÅ›my Go nie Å›wiÄ™cić uczestniczÄ…c w Eucharystii, w radosnym spotkaniu chrzeÅ›cijaÅ„skiej wspólnoty?

„Kochaj bliźniego Twego”. Dalsze siedem przykazaÅ„ odnosi siÄ™ do naszych stosunków z bliźnimi. UkazujÄ… nam one drogÄ™ umożliwiajÄ…cÄ… nawiÄ…zanie stosunków z innymi istotami ludzkimi nacechowanych szacunkiem i miÅ‚oÅ›ciÄ…, opartych na prawdzie i sprawiedliwoÅ›ci. Ci, którzy praktykujÄ… to Boże Prawo, czÄ™sto bywajÄ… zmuszeni iść pod prÄ…d. MÅ‚odzi Ukrainy, Chrystus domaga siÄ™ od Was, byÅ›cie szli pod prÄ…d. Domaga siÄ™, abyÅ›cie byli obroÅ„cami Jego Prawa i abyÅ›cie przekÅ‚adali je na konsekwentne postÄ™powanie w codziennym życiu. To starożytne i zawsze aktualne prawo znajduje swoje doskonaÅ‚e wypeÅ‚nienie w Ewangelii. MiÅ‚ość ożywia egzystencjÄ™ i prawdziwa, gÅ‚Ä™boka miÅ‚ość prowadzi do wiernego przestrzegania DziesiÄ™ciorga PrzykazaÅ„. MajÄ…c to Boskie Prawo mocno zakorzenione w waszych sercach, nie powinniÅ›cie siÄ™ lÄ™kać: w peÅ‚ni zrealizujecie siebie samych i przyczynicie siÄ™ do zbudowania bardziej solidarnego i sprawiedliwego Å›wiata.

Ojciec ÅšwiÄ™ty przypomniaÅ‚, że wolność wymaga mocnych, odpowiedzialnych sumieÅ„. Wolność jest wymagajÄ…ca i w pewnym sensie trudniejsza niż niewola! Dlatego, obejmujÄ…c was jak ojciec, powiadam wam: obierzcie sÅ‚usznÄ… drogÄ™, którÄ… wskazuje wam Bóg w swoich przykazaniach. SÄ… to sÅ‚owa prawdy i życia. CzÄ™sto droga, która wydaje siÄ™ szeroka i wygodna, okazuje siÄ™ potem zÅ‚udna i bÅ‚Ä™dna. Nie przechodźcie z niewoli reżimu komunistycznego do niewoli konsumizmu, innej formy materializmu, który nawet nie odrzucajÄ…c Boga, faktycznie Go neguje, wyÅ‚Ä…czajÄ…c Go z życia. Bez Boga nie możemy niczego dobrego uczynić. Z Jego natomiast pomocÄ… potraficie podjąć wszystkie wyzwania chwili obecnej. Potraficie dokonać zobowiÄ…zujÄ…cych wyborów, idÄ…c pod prÄ…d, na przykÅ‚ad decydujÄ…c siÄ™ pozostać wiernymi Ojczyźnie, nie ulegajÄ…c mirażom Å‚atwych fortun za granicÄ… (...)

Ojciec Święty podkreślił, że prawdziwej cywilizacji nie mierzy się jedynie postępem gospodarczym, lecz przede wszystkim ludzkim, moralnym i duchowym rozwojem narodu.

A na koniec zaapelowaÅ‚: Kochajcie KoÅ›cióÅ‚! On jest waszÄ… rodzinÄ… i duchowÄ… budowlÄ…, której macie być żywymi kamieniami (Lwów, 26 czerwca 2001).

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map