Chrześcijańskie Artykuły. Cud najwspanialszy.
Welcome to the world of language jobs!
 
Portal for Language Professionals and their Clients.  39,000+ Freelance Translators.  7,000+ Translation Agencies.
Artykuły Chrześcijańskie - Cud najwspanialszy
Home Database of Translation Agencies Database of Translators Become a Member! Submit Your Article Hire Translators!

Menu

  Upload Your Resume
  Add Your Translation Agency
  Become a Member
  Edit Your Profile
  Find Translation Jobs
  Find Rare Translation Jobs
  Find Very Rare Language Jobs
  Find Jobs in Rarest Pairs
  Receive All Jobs by RSS
  Work for Translation Agencies
  Post Your Translation Job
  Hire Translators-Members
  Hire All Translators
  Easily Contact Translators
  Hire Translation Agencies Members
  Contact All Translation Agencies
  Obtain Blacklisted Employers
  Apply to Collection Agencies
  Read Articles (By Category)
  Read Articles (By Index)
  Read Sense-of-Life Articles
  Read Work-at-Home Articles
  Use Free Dictionaries
  Use Free Glossaries
  Use Free Translators
  Use Free Software
  Vote in Polls for Translators
  Subscribe to Free Newsletter
  Advertise Here
  Buy Database of Translators
  Buy Translation Agencies List
  Buy Membership
  Watch Out for Scam E-mails
  Read Testimonials
  Read More Testimonials
  Read Even More Testimonials
  Read Yet More Testimonials
  Read Still More Testimonials
  Become our Customer
  Use Resources for Translators
  Use Online Directory
  Read our FAQ
  Ask Questions in Forum
  Use Sitemap
  Admire God's Creations

Cud najwspanialszy




„Eucharystia sama w sobie jest najwiÄ™kszym cudem” – powtarzaÅ‚ Å›w. Tomasz z Akwinu. Lecz ten najwspanialszy z cudów kryje w sobie tajemnicÄ™, która caÅ‚kowicie umyka naszym zmysÅ‚om: wzrokowi, smakowi, dotykowi... Pomimo wyjaÅ›nieÅ„ najmÄ…drzejszych teologów obecność Boga w Eucharystii pozostaje dla nas tajemnicÄ… wiary, która przerasta naturalne możliwoÅ›ci rozumu. Bóg tak wielki i tak maÅ‚y chleb! Stworzyciel wszystkiego ukryty pod zasÅ‚onÄ… odrobiny stworzenia! Jak pojąć ten jedyny w swoim rodzaju cud, który dokonuje siÄ™ w momencie konsekracji chleba oraz wina?

Jeden z biskupów francuskich, gÅ‚oszÄ…c katechezÄ™ na Åšwiatowych Dniach MÅ‚odzieży w Paryżu (1997), powiedziaÅ‚: „Czytam Pismo Å›w. w sposób zwyczajny. Przecież wszyscy mamy prawo do zwyczajnej lektury Biblii. I tak oto czytam nastÄ™pujÄ…ce sÅ‚owa: »To jest CiaÅ‚o Moje«. Czytam i wierzÄ™. Nauka o eucharystycznej obecnoÅ›ci Chrystusa mogÅ‚aby zapeÅ‚nić wiele ksiÄ…g, jednak wszystko mieÅ›ci siÄ™ w tym jednym zdaniu: »To jest CiaÅ‚o Moje«. Zdaniu temu towarzyszyć może tylko jedno wyznanie: »WierzÄ™!«. Tyle powinno wystarczyć. Jezus jest tu, prawdziwie obecny na oÅ‚tarzu. Jest z nami po wszystkie dni, w swojej Eucharystii”.

Czasami jednak nasza wiara w rzeczywistÄ… obecność Chrystusa w Eucharystii przeżywa rozmaite kryzysy. W swoim wspóÅ‚czuciu dla naszej sÅ‚aboÅ›ci Bóg daje nam swe znaki w postaci cudów eucharystycznych. Nie po to, aby wiarÄ™ zastÄ…pić empirycznÄ… pewnoÅ›ciÄ…, lecz aby jÄ… natchnąć do wiÄ™kszej aktywnoÅ›ci. Rozmaite cuda eucharystyczne znane sÄ… już KoÅ›cioÅ‚owi pierwszych wieków. U Å›w. Cypriana z Kartaginy († 258) znajdujemy historiÄ™ o kobiecie, która skÅ‚adaÅ‚a ofiary pogaÅ„skim bożkom. Kiedy powróciÅ‚a do swego domu i otwieraÅ‚a naczynie, w którym przechowywaÅ‚a EucharystiÄ™, wydobyÅ‚ siÄ™ z niego ogieÅ„. Z późniejszych czasów pochodzi historia z życia pierwszego patriarchy Wenecji, którym byÅ‚ Å›w. Lorenzo Giustiniani. Kiedy celebrowaÅ‚ pasterkÄ™ w katedrze Å›w. Piotra w Castello, ujrzaÅ‚, zaraz po przeistoczeniu, DzieciÄ…tko Jezus w Hostii. Dodajmy, że bÅ‚. Angela z Foligno i Å›w. Faustyna doznaÅ‚y podobnych przeżyć.

Bardzo spektakularny cud miaÅ‚ miejsce za pontyfikatu Grzegorza Wielkiego. W momencie kiedy papież rozdawaÅ‚ KomuniÄ™ Å›w., zbliżyÅ‚a siÄ™ pewna kobieta i rozeÅ›miaÅ‚a siÄ™ w gÅ‚os. Papież odmówiÅ‚ udzielenia jej Komunii Å›w. i, po zakoÅ„czeniu liturgii, zażądaÅ‚ od nieznanej publicznego wyjaÅ›nienia powodu takiego zachowania. Kobieta rzekÅ‚a: „ÅšmiaÅ‚am siÄ™ wtedy, gdy usÅ‚yszaÅ‚am, że jest to CiaÅ‚o Chrystusa. Przecież to ja sama wyrobiÅ‚am ten chleb moimi wÅ‚asnymi rÄ™koma!”. Papież Grzegorz uklÄ…kÅ‚ i zwróciÅ‚ siÄ™ do wszystkich obecnych, aby modlili siÄ™ o wiarÄ™ dla kobiety. Nieoczekiwanie Hostia, która spoczywaÅ‚a na oÅ‚tarzu, zamieniÅ‚a siÄ™ w autentyczne ciaÅ‚o. Ujrzawszy je, kobieta doznaÅ‚a nagÅ‚ego nawrócenia.

Cud w Lanciano, we WÅ‚oszech, należy z pewnoÅ›ciÄ… do najbardziej znanych. Anonimowy mnich z VIII wieku, odprawiajÄ…c MszÄ™ Å›w., zaczÄ…Å‚ wÄ…tpić w rzeczywistÄ… obecność Chrystusa w konsekrowanym chlebie i winie. Nagle ujrzaÅ‚ HostiÄ™ zmieniajÄ…cÄ… siÄ™ w CiaÅ‚o, a wino w Krew. ÅšwiÄ™ta Krew, która w swej zakrzepniÄ™tej postaci tworzy pięć nieregularnych bryÅ‚ek, do dziÅ› jest przechowywana i czczona w Å›wiÄ…tyni. Przez dwanaÅ›cie wieków nie podlegÅ‚a ona nawet najmniejszemu zepsuciu. Ta wyjÄ…tkowa i bulwersujÄ…ca ludzkÄ… logikÄ™ relikwia nieraz stawaÅ‚a siÄ™ obiektem analiz ze strony uczonych. Badania z poczÄ…tku lat siedemdziesiÄ…tych przyniosÅ‚y nastÄ™pujÄ…ce rezultaty: CiaÅ‚o i Krew sÄ… prawdziwie ciaÅ‚em i krwiÄ… ludzkÄ…. PochodzÄ… one od tej samej osoby, majÄ…cej grupÄ™ krwi AB (krew na CaÅ‚unie TuryÅ„ski jest tej samej grupy). Proteiny w krwi sÄ… rozmieszczone w sposób normalny i w stosunku identycznym do tego, który wystÄ™puje w każdej zdrowej krwi ludzkiej.

Natura cudu w Lanciano pozwala go powiÄ…zać z cudem w Ratyzbonie. Na miejscu, gdzie kiedyÅ› kapÅ‚an, Å›pieszÄ…cy siÄ™ do chorego, wywróciÅ‚ naczynie z NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem, pobożni wierni wznieÅ›li koÅ›cióÅ‚. Inny ksiÄ…dz, który w 1250 r. odprawiaÅ‚ w tym koÅ›ciele MszÄ™ Å›w., zwÄ…tpiÅ‚ w obecność Chrystusa w postaciach eucharystycznych. „Czy to możliwe, aby sÅ‚owa, wypowiedziane przez czÅ‚owieka, dokonaÅ‚y przemiany wina w Krew PaÅ„skÄ…?” – pytaÅ‚. Sparaliżowany wÄ…tpliwoÅ›ciami i lÄ™kiem, wahaÅ‚ siÄ™ unieść kielich. Naraz z wielkiego krucyfiksu znad tabernakulum Chrystus wyciÄ…gnÄ…Å‚ swÄ… rÄ™kÄ™ w kierunku kapÅ‚ana, przejÄ…Å‚ od niego kielich i uniósÅ‚ go w górÄ™. Wierni padli na kolana, a wraz z nimi i kapÅ‚an, który ze Å‚zami adorowaÅ‚ Krew PaÅ„skÄ….

Beatyfikowany 3 wrzeÅ›nia 2000 r. papież Pius IX zachÄ™caÅ‚ wiernych do szczególnego kultu NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu we francuskiej miejscowoÅ›ci Faverney. Otóż w nocy z 25 na 26 maja 1608 r. tysiÄ…ce wiernych byÅ‚o Å›wiadkami sprzecznego z prawami natury zjawiska. Miejscowi benedyktyni postanowili mianowicie wprowadzić w parafii praktykÄ™ czterdziestogodzinnej adoracji. Jean Garnier, jeden z parafian, jako ostatni opuÅ›ciÅ‚ Å›wiÄ…tyniÄ™, przed póÅ‚nocÄ…. Kiedy powróciÅ‚ okoÅ‚o trzeciej nad ranem, w miejscu monstrancji ujrzaÅ‚ dogorywajÄ…cy już ogieÅ„. Wypalone do koÅ„ca Å›wiece zaprószyÅ‚y ogieÅ„, który strawiÅ‚ obrus oraz inne przedmioty liturgiczne na oÅ‚tarzu. Ponad pÅ‚omieniami, zawieszona w powietrzu, unosiÅ‚a siÄ™ monstrancja z HostiÄ…. W ciÄ…gu 33 godzin trwania cudu 10 tysiÄ™cy wiernych przyszÅ‚o pokÅ‚onić siÄ™ Chrystusowi w Eucharystii. Nazajutrz monstrancja sama spoczęła na korporale, rozÅ‚ożonym na blacie przypalonego oÅ‚tarza. Miejscowy biskup uznaÅ‚ prawdziwość cudu w 1608 r.

W 1732 r. w La Scali, w czasie wystawienia NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu, siostry zakonne ujrzaÅ‚y w Hostii krzyż: najpierw czarny, potem o kolorze krwi, a nastÄ™pnie biaÅ‚y. W koÅ„cu przed ich oczyma pojawiÅ‚ siÄ™ wizerunek Zbawiciela na krzyżu, a także widok kamienistej góry oraz narzÄ™dzi MÄ™ki. Dwa miesiÄ…ce później Å›w. Alfons Liguori wybitny teolog i zaÅ‚ożyciel Zgromadzenia Ojców Redemptorystów, osiedliÅ‚ siÄ™ w tym mieÅ›cie wraz ze swymi towarzyszami. Pierwsze trzy dni swego pobytu mężczyźni postanowili spÄ™dzić przed NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem w kaplicy u sióstr. W zwiÄ…zku z tym wydarzeniem Å›w. Alfons wybraÅ‚ jako herb nowego zgromadzenia krzyż, któremu towarzyszÄ… narzÄ™dzia mÄ™ki PaÅ„skiej.

Dodajmy, że w naszym stuleciu miaÅ‚y miejsce dwa cuda eucharystyczne o podobnym charakterze: w Saint-André-de-la-Réunion (1905) oraz w Castelnau-de-Guers (1974). W obydwu przypadkach wierni oglÄ…dali Oblicze Chrystusa w miejsce biaÅ‚ej Hostii.

Niektórym ludziom tego rodzaju wizje zostajÄ… udzielone jako Å‚aska, dziÄ™ki której rozpoczyna siÄ™ ich droga wiary w Bóstwo Jezusa Chrystusa. Przytoczmy Å›wiadectwo pewnego Å»yda, który swemu arcybiskupowi – Å›w. Tomaszowi de Villeneuve († 1555) – opowiedziaÅ‚ nastÄ™pujÄ…ce doÅ›wiadczenie: „KtóregoÅ› dnia odbywaÅ‚em podróż wraz z przyjacielem, moim rówieÅ›nikiem. W czasie drogi rozmawialiÅ›my na temat osoby Mesjasza, którego jeszcze oczekiwaliÅ›my. ZapÅ‚onęło w nas gorÄ…ce pragnienie ujrzenia Go. Ach, jakże bylibyÅ›my szczęśliwi, gdybyÅ›my mogli oglÄ…dać Go na wÅ‚asne oczy! NastaÅ‚a noc, a myÅ›my dalej prowadzili rozmowÄ™ na ten temat. Nagle ujrzeliÅ›my na niebie wspaniaÅ‚Ä… Å›wiatÅ‚ość. PrzypominajÄ…c sobie sÅ‚owa mojego ojca, że czasami otwiera siÄ™ niebo i wtedy można uprosić u Boga oczekiwanÄ… Å‚askÄ™, upadliÅ›my obydwaj na kolana i z caÅ‚Ä… pobożnoÅ›ciÄ…, na jakÄ… byÅ‚o nas stać, prosiliÅ›my Pana o ukazanie nam Mesjasza. Wtem ukazaÅ‚ siÄ™ na niebie bÅ‚yszczÄ…cy kielich z HostiÄ…, w takiej samej formie jak podczas katolickiej Mszy. Najpierw bardzo wystraszyliÅ›my siÄ™ tym widzeniem, lecz po paru chwilach przerażenie nas opuÅ›ciÅ‚o i zaznaliÅ›my wielkiej pogody oraz radoÅ›ci ducha. Nasze wnÄ™trza przeniknęło Å›wiatÅ‚o i zostaliÅ›my napeÅ‚nieni jakimÅ› gÅ‚Ä™bokim zrozumieniem tych spraw. Z serca skÅ‚adaliÅ›my Bogu dziÄ™ki. Przy najbliższej okazji przyjÄ…Å‚em chrzest w KoÅ›ciele katolickim i przyjÄ…Å‚em Jezusa jako mego Zbawiciela”.

Eucharystia dokonuje również cudów niewidzialnych dla oczu, lecz ewidentnych dla ludzkiego serca. Tak można by okreÅ›lić rzeczywistość niezliczonych nawróceÅ„, jakie nieustannie dokonujÄ… siÄ™ w ciszy przed tabernakulum w koÅ›cioÅ‚ach na Å›wiecie. W jÄ™zyku francuskim istnieje książka na temat plejady wybitnych intelektualistów naszego wieku, których droga od ateizmu do wiary rozpoczęła siÄ™ wÅ‚aÅ›nie poprzez kontakt z Jezusem w Eucharystii. CzÄ™sto byÅ‚y to spotkania przedziwne, po ludzku przypadkowe, jak to, które miaÅ‚o miejsce w życiu Andrégo Frossarda – mÅ‚odego ateisty, syna pierwszego sekretarza Francuskiej Partii Komunistycznej. WchodzÄ…c ze zwykÅ‚ej ciekawoÅ›ci do pewnego koÅ›cioÅ‚a, ujrzaÅ‚ nad gÅ‚ównym oÅ‚tarzem ozdoby i Å›wieczniki, nad którymi dominowaÅ‚ metalowy krzyż, a pod nim biaÅ‚y okrÄ…g. „Nigdy dotÄ…d – wspomina Frossard – nie widziaÅ‚em wystawionej monstrancji ani Hostii, i wtedy nie miaÅ‚em pojÄ™cia, że znajdowaÅ‚em siÄ™ wobec NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu. Znaczenie tego wszystkiego byÅ‚o mi obce. To wÅ‚aÅ›nie wtedy zaczęła siÄ™ lawina wydarzeÅ„. Nie mówiÄ™, że niebo otworzyÅ‚o siÄ™: ono siÄ™ rozdarÅ‚o, gwaÅ‚townie uniosÅ‚o! Cichy blask... Pewność Boga... Erupcja Å›wiatÅ‚a, radosne utoniÄ™cie... Wszystko to zdominowane przez obecność Tego, którego Imienia nie potrafiÄ™ wypowiadać bez lÄ™ku o urażenie Jego delikatnej miÅ‚oÅ›ci; Tego, przed którym mam szczęście stać jako dziecko, któremu wszystko przebaczono: jestem katolikiem!”.

W ostatecznym rozrachunku tylko i wyÅ‚Ä…cznie dziÄ™ki wierze możemy stanąć przed biaÅ‚Ä… HostiÄ… i z gÅ‚Ä™bi serca wyznać: „Prawdziwie TyÅ› jest Chrystus, Syn Boga żywego!”. Istnieje również jeden najtrwalszy fundament naszej wiary w EucharystiÄ™, którym jest sÅ‚owo Chrystusa w Wieczerniku: „To jest CiaÅ‚o moje; to jest Krew moja”. Wierzymy przede wszystkim i nade wszystko dlatego, że Jezus tak powiedziaÅ‚ – Ten, który jest jedynÄ… PrawdÄ…. JeÅ›li szukamy najpewniejszego oparcia dla naszej wiary, to jest nim wÅ‚aÅ›nie SÅ‚owo Pana, wypowiedziane w Wielki Czwartek. KoÅ›cióÅ‚ od samego poczÄ…tku zdawaÅ‚ sobie sprawÄ™, że jedynym warunkiem ocalenia wiary w EucharystiÄ™ przed zawirowaniami ludzkich doktryn i ideologii jest ufne przylgniÄ™cie sercem i umysÅ‚em do Prawdy sÅ‚ów Chrystusa. Wiara otwiera drogÄ™ rozumowi, który po swojemu uzasadnia to, w co najpierw uwierzyliÅ›my sercem. JeÅ›li ufnÄ…, wrÄ™cz dzieciÄ™cÄ… (w sensie ewangelicznej prostoty) wiarÄ™ w EucharystiÄ™ można by nazwać ubóstwem – to ubóstwo to stanowi najwiÄ™ksze bogactwo ludu Bożego, zgromadzonego wokóÅ‚ Eucharystii. Dlaczego ubóstwo? Ponieważ naszej wierze wystarcza to, co powiedziaÅ‚ Chrystus. „Niech nikt siÄ™ nie Å‚udzi” – upominaÅ‚ chrzeÅ›cijan Å›w. Ignacy AntiocheÅ„ski w II w. „Nawet istoty niebieskie, anioÅ‚owie w chwale oraz moce widzialne i niewidzialne wydajÄ… siÄ™ na sÄ…d, jeÅ›li nie wierzÄ… w CiaÅ‚o Chrystusa. Jakże wielkÄ… wartość ma nasza wiara w EucharystiÄ™, skoro wprawia ona w zachwyt samego Boga!”. „Kiedy pogrążaÅ‚am siÄ™ w modlitwie – pisze siostra Faustyna w swym Dzienniczku – na miejscu monstrancji widziaÅ‚am chwalebne oblicze Pana i powiedziaÅ‚ mi Pan: Co ty widzisz w rzeczywistoÅ›ci, inne dusze widzÄ… przez wiarÄ™. O, jak bardzo mi jest miÅ‚a ich wielka wiara”.

ks. Andrzej Trojanowski TChr

Zamów prenumeratę

Jeśli jesteś zainteresowany pobraniem całego Numeru w formacie PDF



Artykuł opublikowany na ChrzeÅ›cijaÅ„skim portale za zgodÄ… MiÅ‚ujcie siÄ™! w listopadzie 2010 r.




Czytaj inne artykuły Chrześcijańskie po Polsku




Artykuł został opublikowany zą zgoda Miłujcie się! w maju 2014 r.








Submit your article!

Read more articles - Free!

Need translation jobs? Click here!

Translation agencies are welcome to register here - Free!

Freelance translators are welcome to register here - Free!

Subscribe to TranslationDirectory.com newsletter - Free!

Take part in TranslationDirectory.com poll - your voice counts!










Free Newsletter

Subscribe to our free newsletter to receive updates from us:

 

New at the Forum

Read Articles

# 2488
Rosetta Stone and Translation Rates

# 2467
Translation - an Ageless Profession

# 2466
Have Language, Will Travel

# 2486
Почему так мало хороших переводов и хороших переводчиков?

# 2479
Average monthly wage in different European countries

# 2487
Two New Chinese Translations of Hamlet Introduced and Compared

# 2475
Linguistic history of the Indian subcontinent

# 2474
Languages with official status in India

# 2251
The Database: Your Most Valuable Asset!

More articles
More articles for translators

Vote in Polls

All Polls:
Polls on all topics

Christian Polls:
Polls on Christian topics

Financial Polls:
Polls on Financial topics

Polls for Freelancers:

Poll # 104
Have you obtained at least one new client through your facebook account?

Poll # 100
What is the worst time-waster?

Poll # 099
If you work at a laptop, do you usually use touchpad or mouse?

Poll # 094
If you run a translation agency, do you ever outsource / subcontract your projects to other translation agencies?

Poll # 090
What do you like the most about TranslationDirectory.com?

Poll # 088
Which translation portal emails you the largest number of job notifications?

Poll # 087
Which one of the following sites has the most appealing color scheme?

Poll # 085
Do you charge a fine (interest) fee for every day of payment delay?

Poll # 083
Do you have licensed SDL Trados software installed at your computer?

Poll # 079
Have you always dreamt to become a translator?

Poll # 078
Do you plan to be a freelance translator for the rest of your life?

Poll # 077
Is it necessary to learn translation theory in order to become a good translator?

Poll # 076
Will human translation be entirely replaced by machine translation in the future?

Poll # 074
Do you have savings?

Poll # 065
Do you know that the Bible is the most popular book in the world?

Poll # 063
What is the purpose of your life?

Poll # 059
How many hours per night do you sleep (in average)?

More polls
More polls for freelancers


translation jobs
christianity portal


 

 
Copyright © 2003-2024 by TranslationDirectory.com
Legal Disclaimer
Site Map